Եվրոպայում տիրող շոգը հանգեցրել է ռելսերի դեֆորմացիայի և ասֆալտի հալման․ ՄԱԿ
Արևմտյան Եվրոպայում տիրող անոմալ շոգը հանգեցրել է երկաթգծերի դեֆորմացման և ասֆալտի հալման, ինչն առաջացրել է գնացքների ուշացումներ ու չեղարկումներ, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների աշխատանքի խափանումներ և գետերով նավարկության սահմանափակումներ։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Ժան Ռոդրիգեսը։
Նրա խոսքով՝ Արևմտյան Եվրոպան պատուհասած ուժեղ տապը ցայտուն կերպով ի ցույց դրեց կլիմայական ռիսկերը, ինչպես նաև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վրա դրանց ազդեցությունն ու հետևանքները։
«Ահա ընդամենը մի քանի օրինակ. ռելսերի ծռվելու պատճառով բազմաթիվ երկրներում գնացքների ուշացումներ ու չեղարկումներ են գրանցվել, խափանվել են սահմանային սարքավորումները, խաթարվել է գնացքների բնականոն աշխատանքը, և անհրաժեշտություն է առաջացել նվազեցնել արագությունը՝ ընդարձակված գծերի վրա կինետիկ ծանրաբեռնվածությունը թուլացնելու համար։ Արձանագրվել են նաև մալուխների ու ազդանշանային սարքավորումների կտրվածքներ, ասֆալտի հալում ու դեֆորմացում, լուսացույցների աշխատանքի խափանումներ, ինչը քաղաքներում խցանումների պատճառ է դարձել, ինչպես նաև գետային նավարկության սահմանափակումներ, որոնք դանդաղեցնում են գետերով երթևեկությունը, և էլի բազմաթիվ այլ օրինակներ»,- Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նշել է նա։
Ռոդրիգեսը հղում է արել երեքշաբթի օրը հրապարակված հանձնաժողովի զեկույցին, համաձայն որի՝ 2050-2080 թվականներին Եվրոպայի երկաթուղային ցանցի մոտ 90%-ն ավելի հաճախ է ենթարկվելու բարձր ջերմաստիճանների ազդեցությանը։ Ընդ որում, տրանսպորտային ենթակառուցվածքները ստիպված կլինեն տարեկան դիմանալ 25 աստիճան Ցելսիուսից բարձր ջերմաստիճանով հավելյալ 10-15 օրերի, իսկ որոշ տարածաշրջաններում՝ նույնիսկ մինչև 200 օրերի։
ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ն նախազգուշացրել է, որ կլիմայի փոփոխությունը կմեծացնի երկաթգծերի դեֆորմացման, ճանապարհային ծածկի քայքայման, կամուրջների վնասման, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների մոտակայքում անտառային հրդեհների, ինչպես նաև հեղեղումների ռիսկը, որոնք կարող են խաթարել ավտոմոբիլային, երկաթուղային և գետային տրանսպորտի աշխատանքը։ Կազմակերպությունը երկրներին կոչ է արել հաշվի առնել կլիմայական ռիսկերը տրանսպորտային ենթակառուցվածքների պլանավորման և շահագործման ժամանակ, քանի որ եղանակային ծայրահեղ դրսևորումներն ավելի ու ավելի հաճախակի են դառնում։

ООН: жара в Европе привела к деформации рельсов и плавлению асфальта
Экстремальная жара в Западной Европе привела к деформации железнодорожных рельсов и плавлению асфальта, вызвав задержки и отмены поездов, сбои в работе транспортной инфраструктуры и ограничения судоходства на реках. Об этом заявил официальный представитель Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН Жан Родригес.
По его словам, сильная жара, которая обрушилась на Западную Европу, ярко продемонстрировала климатические риски, а также их воздействие и последствия для транспортной инфраструктуры.
«Вот лишь несколько примеров: задержки и отмены поездов во многих странах из-за деформации рельсов, неисправности пограничного оборудования, сбоев в работе поездов, снижения скорости движения, необходимого для уменьшения кинетической нагрузки на расширенные пути; обрывы кабелей и сигнального оборудования; плавление и деформация асфальта; сбои в работе светофоров, приводящие к образованию пробок в городах; узкие места в речном судоходстве, замедляющие движение по рекам, и многие другие примеры», - сказал он на брифинге в Женеве.
Родригес сослался на опубликованный во вторник доклад комиссии, согласно которому к 2050-2080 годам около 90% железнодорожной сети Европы будут чаще подвергаться воздействию высоких температур. При этом транспортной инфраструктуре придется выдерживать на 10-15 дополнительных дней в году с температурой выше 25 градусов Цельсия, а некоторым регионам - на 200 дней.
В ЕЭК ООН предупредили, что изменение климата повысит риск деформации железнодорожных путей, разрушения дорожного покрытия, повреждения мостов, лесных пожаров вблизи транспортной инфраструктуры, а также наводнений, способных нарушить работу автомобильного, железнодорожного и речного транспорта. В организации призвали страны учитывать климатические риски при планировании и эксплуатации транспортной инфраструктуры, поскольку экстремальные погодные явления становятся все более частыми.