Եվրատլանտյան անվտանգությունն իրեն սպառել է, այն պետք է փոխարինել եվրասիականով․ Լավրով
Եվրատլանտյան անվտանգությունն իրեն սպառել է, այն պետք է փոխարինել եվրասիականով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Sputnik, «Говорит Москва» и «Комсомольская правда» ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ եվրատլանտյան մոդելը, որի վրա կառուցվում էր անվտանգությունը դեռևս Խորհրդային Միության օրոք ԵԱՀԿ-ի ստեղծումից ի վեր և որի վրա հույս էին դնում ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, չի գործում: Արևմուտքը չցանկացավ կատարել այն պարտավորությունները, որոնք համաձայնեցված էին և իսկապես պետք է հավասար անվտանգություն ապահովեին։
«Եվրաատլանտյան անվտանգությունը՝ ի դեմս և՛ ՆԱՏՕ-ի, և՛ ԵԱՀԿ-ի (ՆԱՏՕ-ի հետ նույնպես մենք մեխանիզմներ ունեինք ստեղծած), ներկայիս ձևով իրեն սպառել է։ Եվ մենք ուզում ենք խոսել եվրասիական անվտանգության մասին, որը շատ ավելի բնական է, քանի որ դա մեկ մայրցամաք է։ Եվ այդ սխեմայում օվկիանոսի այն կողմից ոչ ոք չի մասնակցում։ Եվ որը հիմնված կլինի հիմա գոյություն ունեցող բոլոր նախագծերի միավորման վրա։ Դա թե՛ ԵԱՏՄ-ն է, թե՛ ՀԱՊԿ-ը, թե՛ ՇՀԿ-ն, ԱՊՀ-ն, չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ»-ը,-ասել է Լավրովը։
Այս ամենը, նրա խոսքով, նյութական հիմք է ստեղծում անվտանգության ոլորտում հետագա պայմանավորվածությունների համար։

Нужно заменить евроатлантическую безопасность на евразийскую - Лавров
Евроатлантическая безопасность себя исчерпала, ее нужно заменить на евразийскую. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью радиостанциям Sputnik, "Говорит Москва" и "Комсомольская правда".
По его словам, евроатлантическая модель, на которой строилась безопасность еще с создания ОБСЕ при Советском Союзе, и на которую полагались после распада СССР, не действует. Запад не хотел выполнять договоренности, которые были согласованы и действительно были призваны обеспечивать равную безопасность.
"Евроатлантическая безопасность в лице и НАТО и ОБСЕ (с НАТО у нас тоже были механизмы созданы), она себя в своих нынешних формах исчерпала. И мы хотим вести речь о безопасности евразийской, которая гораздо естественнее, потому что это один континент. И никто не участвует из-за океана в этой схеме. И которая будет основана на объединении всех проектов, существующих уже сейчас. Это и ЕврАзЭС, ОДКБ, это и ШОС, СНГ, китайский "Один пояс – один путь", - сказал Лавров.
Все это, по его словам, создает материальную основу для будущих договоренностей в сфере безопасности.