Երեք օր Ուզբեկստանում. Միրզիյոևը Պուտինին տուն է հրավիրել
Արդեն երրորդ օրն է, ինչ շարունակվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցն Ուզբեկստան, երկու երկրների ղեկավարները առարկայական զրույցի բազմաթիվ թեմաներ ունեն։ Ինչպես հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ВГТРК-ի լրագրող Պավել Զարուբինին, Ուզբեկստանի առաջնորդ Շավքաթ Միրզիյոևը իր ռուս գործընկերոջը հրավիրել է իր տուն, քանի որ զրույցը տևել է մինչև գիշերվա երեքը, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Երեկ նրանք երկուսով զրուցել են մինչև գիշերվա ժամը երեքը»,- ասել է Պեսկովը։ «Ուզբեկստանի նախագահը [Ռուսաստանի] նախագահին հրավիրել է տուն, որտեղ նա ապրում է»։ «Սա բացարձակապես վստահելի հաղորդակցություն է, իսկական անձնական բարեկամություն»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պեսկովի խոսքով՝ այցի երրորդ՝ լրացուցիչ օրը, երկու երկրների ղեկավարները «որոշել են օդանավակայան մեկնելուց առաջ միասին կիսաանձնական, կիսաշխատանքային նախաճաշ անել»։
Կրեմլի ներկայացուցիչն ընդգծել է Պուտինի և Միրզիոևի լավ հարաբերությունները. «այդ պատճառով նրանք երկար ժամանակ այստեղ են»: «Բացարձակապես ամեն ինչ ունի գործնական նշանակություն, և քննարկվում են ամենալուրջ հարցերը»,- ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
«Երկկողմ հարաբերությունների շրջանակն ու օրակարգն այնքան առարկայական են, այնքան կոնկրետ և այնքան ընդարձակ, որ պահանջում է պետությունների ղեկավարների կողմից բավականին մանրամասն քննարկումներ։ Դրանով է բացատրվում նաև ռուսական պատվիրակության աննախադեպ մեծ կազմը»,- ասել է Պեսկովը։

На три дня в Узбекистан: Мирзиёев пригласил Путина домой
Визит президента РФ Владимира Путина в Узбекистан продолжается уже третий день, у руководителей двух стран очень много тем для предметного разговора. Как рассказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков журналисту ВГТРК Павлу Зарубину, узбекистанский лидер Шавкат Мирзиёев пригласил российского коллегу к себе домой, поскольку общение затянулось до трех часов ночи, передает ТАСС
«Вчера они где-то часов до трех утра общались вдвоем, - рассказал Песков. - Президент Узбекистана пригласил [российского] президента домой, где он живет». «Это абсолютно доверительное общение, настоящая личная дружба», - рассказал представитель Кремля.
По словам Пескова, в третий, дополнительный день визита лидеры двух стран «полуличный-полурабочий завтрак  решили провести вместе до отъезда в аэропорт».
Представитель Кремля подчеркнул добрые отношения Путина и Мирзиёева - «поэтому такое долгое пребывание здесь». «Оно не праздное: абсолютно все имеет прикладное значение, и обсуждаются самые серьезные вопросы», - уточнил пресс-секретарь президента РФ.
«Объем двусторонних отношений и повестка дня настолько предметная, настолько конкретная и настолько обширная, что это требует достаточно детальных проговоров со стороны глав государств. Этим также объясняется и беспрецедентно большой состав российской делегации», - указал Песков.