Էրդողանը հայտարարել է, որ Նեթանյահուին դատելու են որպես ռազմական հանցագործի
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կկանգնի դատարանի առջեւ որպես ռազմական հանցագործ, նա միաժամանակ քննադատել է Իսրայելին պաշտպանող արեւմտյան երկրներին։
Ստամբուլում ելույթ ունենալով Իսլամական համագործակցություն կազմակերպության (ԻՀԿ) կոմիտեի նիստում՝ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելին պաշտպանող արեւմտյան երկրները նրան «անվերապահ աջակցություն են ցուցաբերում մանուկների սպանություններում» եւ նրա հանցակիցն են։
«Նեթանյահուն, որն այժմ Գազայի դահիճն է, կդատվի որպես Գազայի դահիճ, այնպես, ինչպես դատեցին Միլոշեւիչին»,- ասել է Էրդողանը՝ նկատի ունենալով Հարավսլավիայի նախկին նախագահ Սլոբոդան Միլոշեւիչին, որին դատեցին ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ ռազմական հանցագործությունների համար Հաագայի տրիբունալում։
Ի տարբերություն իր արեւմտյան դաշնակիցների մեծ մասի եւ Պարսից ծոցի որոշ երկրների՝ ՆԱՏՕ անդամ Թուրքիան ՀԱՄԱՍ-ը չի համարում ահաբեկչական խմբավորում եւ իր մոտ ընդունել է նրա որոշ անդամների։
«Մենք պետք է անպայման գնահատենք ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհուրդը եւ Միջազգային քրեական դատարանն այս շրջանակում»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ չի կարելի մոռանալ Իսրայելի միջուկային զինանոցի մասին։
Էրդողանը, որը վաղուց արդեն կոչ է անում բարեփոխել ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը, որպեսզի այն ավելի ներառական դառնա, նաեւ հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ը ձախողել է փորձությունը Գազայի հատվածում, եւ շտապ բարեփոխման կոչ է արել՝ կրկնելով, որ Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները՝ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան, աշխարհը չեն ներկայացնում։
«Գլխավոր քարտուղար (Անտոնիու) Գուտերիշի անկեղծ ջանքերը ենթարկվել են Անվտանգության խորհրդի անդամների սաբոտաժին»,- ասել է նա։ «Մեզանից ոչ ոք պարտավոր չէ ընդունել այդ համակարգը»,- ավելացրել է նա։ «Այդ կառուցվածքը չի կարող մարդկությանը խաղաղություն եւ հույս բերել»։

Эрдоган заявил, что Нетаньяху будут судить как военного преступника
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в конечном итоге предстанет перед судом как военный преступник, одновременно раскритиковав западные страны, поддерживающие Израиль.
Выступая на заседании комитета Организации исламского сотрудничества (ОИК) в Стамбуле, Эрдоган заявил, что западные страны, поддерживающие Израиль, оказывают ему «безоговорочную поддержку в убийстве младенцев» и являются соучастниками его преступлений.
«Нетаньяху, который сейчас является палачом Газы, будет судим как палач Газы, так же, как судили Милошевича», — сказал Эрдоган, имея в виду экс-президента Югославии Слободана Милошевича, которого судили за геноцид, преступления против человечности и военные преступления в трибунале в Гааге.
В отличие от большинства своих западных союзников и некоторых стран Персидского залива, Турция, член НАТО, не рассматривает ХАМАС как террористическую группировку и принимает у себя некоторых из ее членов.
«Мы должны обязательно оценить Совет ООН по правам человека и Международный уголовный суд (МУС) в этих рамках», - сказал он, добавив, что нельзя забывать о ядерном арсенале Израиля.
Эрдоган, который уже давно призывает к реформированию Совета Безопасности ООН, чтобы сделать его более инклюзивным, также заявил, что ООН провалила испытание в секторе Газа, и призвал к срочной реформе, повторив, что пять постоянных членов Совета Безопасности - Соединенные Штаты Россия, Китай, Великобритания и Франция - не представляют мир.
«Искренние усилия генерального секретаря (Антониу) Гутерриша были саботированы членами Совета Безопасности», — сказал он. «Никто из нас не обязан принимать эту систему», — добавил он. «Подобная структура не может принести человечеству мир и надежду».