"Էներգոատոմ" ատոմակայանի Ուկրաինական օպերատորը ամբողջությամբ դադարեցնում է ռուսական վառելիքի գնումը
"Էներգոատոմ" ատոմակայանի Ուկրաինական օպերատորը հայտնել է, որ ամբողջությամբ դադարեցնում է ռուսական վառելիքի գնումը էներգաբլոկների համար:
Այժմ հիմնական մատակարարը կդառնա ամերիկյան Westinghouse-ը: Բացի այդ, "Էներգաատոմ" - ը սեփական վառելիքի արտադրություն կսկսի: "Ուկրաինական ատոմակայանները պատրաստ են աշխատել առանց ռուսական միջուկային վառելիքի։
Դրա համար" Էներգոատոմ " - ը հետագայում էլ կմթերի Westinghouse միջուկային վառելիքը։ Բացի այդ, ընկերությունը կարագացնի Ուկրաինայում ամերիկյան Westinghouse տեխնոլոգիայի հիման վրա վառելիքաքսուքների արտադրության ստեղծման աշխատանքը", — ասված Է Facebook-ի "Էներգոատոմի" հաղորդագրության մեջ:
"Էներգոատոմ" - ը կառավարում է չորս Ուկրաինական ատոմակայաններ, որոնցում աշխատում են 15 բլոկներ: Դրանք աշխատում են ռուսական "ՏՎԷԼ" ընկերության վառելիքով, որի հետ "Էներգոատոմը" մատակարարման պայմանագիր ունի մինչեւ 2025 թվականը։
2014 թ. - ից Կիեւը աստիճանաբար փոխարինում է վառելիքը Westinghouse գործարանում արտադրվածով: 2021 թվականի ամռանը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարեց Westinghouse-ի հետ Խմելնիցկի ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին հուշագրի ստորագրման մասին։

Украинские АЭС отказываются от российского ядерного топлива
Украинский оператор АЭС «Энергоатом» сообщил, что полностью прекращает закупку российского топлива для энергоблоков. Теперь основным поставщиком станет американская Westinghouse, кроме того, «Энергоатом» наладит производство собственных топливных кассет. «Украинские АЭС готовы работать без российского ядерного топлива. Для этого "Энергоатом" и дальше будет закупать ядерное топливо Westinghouse.
Кроме того, компания ускорит работу по созданию производства топливных кассет на Украине на основе американской технологии Westinghouse», — говорится в сообщении «Энергоатома» в Facebook. «Энергоатом» управляет четырьмя украинскими АЭС, на которых работают 15 блоков. Они спроектированы под использование топливных сборок, которые производит российская компания ТВЭЛ. С ней у «Энергоатома» есть контракт на поставки до 2025 года.
С 2014 года Киев постепенно заменяет топливо на сборки, произведенные Westinghouse на заводе в Швеции. Летом 2021 года президент Украины Владимир Зеленский заявил о подписании с Westinghouse меморандума о строительстве нового энергоблока хмельницкой АЭС.
Спотовые цены на уран в последнее время взлетели до самого высокого уровня после аварии на АЭС Фукусима в 2011 году — цена эталонного урана Ux U3O8 подскочила до $59,75 за фунт. Топливо начало дорожать после того, как Россия объявила на Украине военную спецоперацию.