ԵՄ-ն ընդունել է Հայաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության նոր օրակարգը և Միրզոյանին հրավիրել Բրյուսել
ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունը կայուն կերպով բարելավվում է։ Այսօր մենք ընդունեցինք ռազմավարական գործընկերության նոր օրակարգ։ Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Մենք նաև կաշխատենք շատ այլ ոլորտներում՝ Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացմանը նպաստելու համար։ Մենք նաև կհամագործակցենք վիզային ռեժիմի ազատականացման և անվտանգության հարցերում։
Դեկտեմբերի 27-ին մենք կհանդիպենք ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հետ։ Ես հրավիրում եմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին մասնակցելու և քննարկելու Հայաստանի դիմադրողականությունը, ինչպես նաև ընտրություններին վերաբերող հարցերը։
«2025 թվականը կարևոր տարի էր ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար։ Այն նաև շատ կարևոր տարի է եղել Հայաստանի համար», - նշել է Կալասը։

В ЕС приняли новую повестку стратегического партнерства с Арменией и пригласили Мирзояна в Брюссель
Сотрудничество между ЕС и Арменией становится все лучше и лучше, сегодня мы приняли новую повестку стратегического партнерства. Об этом на брифинге по итогам 6-го заседания Совета партнерства Армения-ЕС 2 декабря заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
«Мы также будем работать во многих других областях, чтобы поддержать диверсификацию экономики Армении. Мы также будем сотрудничать в области либерализации визового режима и безопасности.
27 декабря у нас состоится встреча с министрами иностранных дел страны ЕС. Я приглашаю главу МИД Армении приехать и обсудить вопросы сопротивляемости Армении, а также вопросы, связанные с выборами.
2025 стал важным годом для отношений ЕС-Армения. Это также был очень важный год для Армении», - отметила Каллас.