ԵՄ-ն պաշտպանական միության վերածելու գաղափարը խոսում է առճակատման տրամադրվածության մասին․ Պեսկով
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի՝ ԵՄ-ն պաշտպանական միության վերածելու ծրագրերը վկայում են Եվրոպայի ռազմականացման և առճակատման տրամադրվածության մասին։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Մեկնաբանելով Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի նախաձեռնությունը՝ Կրեմլի ներկայացուցիչն ասել է. «Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է եվրոպական պետությունների վերաբերմունքը ռազմականացման, լարվածության սրման, առճակատման և իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ առճակատման մեթոդներին ապավինելու նկատմամբ»։
Պեսկովն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ միասնական պաշտպանության և անվտանգության քաղաքականությունը Եվրամիության շրջանակներում ընդհանուր աշխատանքի ոլորտներից մեկն է։ «Եվրաինտեգրման շրջանակներում միշտ այդպես է եղել»,- նշեց նա։ Միևնույն ժամանակ, Կրեմլի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ «սա երբեք չի եղել Եվրամիության զարգացման հիմնական ուղղությունը»։ «Ըստ ամենայնի, տիկին ֆոն դեր Լեյենը խոսեց առաջնահերթությունների փոփոխության և այս դաշինքին ռազմական երանգ հաղորդելու մասին», - եզրափակեց նա:
«Դժվար է այստեղ որևէ համապարփակ մեկնաբանություն տալ, բայց պարզ է, որ այդ աշխատանքը հատվելու է այն փոխգործակցության հետ, որը ԵՄ երկրներն ունեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի շրջանակներում»,- հավելել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։

Песков: идея о превращении ЕС в оборонный союз говорит о настрое на конфронтацию
Планы главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен превратить ЕС в оборонный союз свидетельствуют о настрое Европы на милитаризацию и конфронтацию. Об этом журналистам заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
Комментируя инициативу главы Еврокомиссии, представитель Кремля сказал: «Это лишний раз подтверждает настрой европейских государств на милитаризацию, на нагнетание напряженности, на конфронтацию и на опору на конфронтационные методы в своей внешней политике».
Песков обратил внимание на то, что совместная политика обороны и безопасности является одним из направлений общей работы в рамках Евросоюза. «Так было всегда в рамках европейской интеграции», - указал он. При этом представитель Кремля подчеркнул, что «это никогда не было основным направлением развития Европейского союза». «По всей видимости, госпожа фон дер Ляйен говорила о смене приоритетов и о придании военной окраски этому союзу», - заключил он.
«Здесь трудно давать какие-то исчерпывающие трактовки, но явно, что эта работа будет пересекаться с тем взаимодействием, которое страны Евросоюза имеют в рамках Североатлантического альянса», - добавил пресс-секретарь президента РФ.