ԵՄ-ն երկար տարիների բանակցություններից հետո հայտարարում է միգրացիոն համաձայնագրի առաջընթացի մասին
Եվրամիության բանակցողները համաձայնագիր են կնքել ապաստան տրամադրելու մասին ԵՄ հնացած կանոնների վերանայման հիմնական տարրերի վերաբերյալ՝ ճանապարհ բացելով վերջնական համաձայնության համար, տեղեկացրել է AP-ն։
Անդամ երկրների բանագնացները «համաձայնության են հասել Ապաստան տրամադրելու եւ միգրացիայի պակտի հիմնական քաղաքական տարրերի հարցում», նշվել է ԵՄ-ում նախագահող Իսպանիայի հայտարարությունում։
Պակտը գովազդվում էր որպես ԵՄ միգրացիոն խնդիրների պատասխան։ ԵՄ հին կանոնները կորցրել են հրատապությունը 2015թ., այն բանից հետո, երբ ավելի քան 1 մլն մարդ առանց թույլտվության հայտնվեց Եվրոպայում։ Նրանց մեծ մասը փախել էր պատերազմից Սիրիայում կամ Իրաքում։
Բայց առաջընթացը ձեռք բերված համաձայնության հարցում աննշան է, քանի որ անդամ պետությունները վիճում են այն մասին, թե որ երկիրը պետք է ստանձնի միգրանտների պատասխանատվությունը, եւ արդյոք մյուս երկրները պետք է օգնեն։
Բանակցողները վերացրել են տարաձայնություններն այնպիսի հարցերում, ինչպիսին են առանց թույլտվության եկած միգրանտների ստուգումը, նրանց կենսաչափական տվյալների օգտագործման միջոցները, այն կանոնները, որոնք որոշում են, թե ԵՄ որ երկրները պետք է դիտարկեն ապաստան տրամադրելու հայտարարությունները, եւ դրա ընթացակարգերը։

ЕС заявляет о прорыве в миграционном соглашении после многих лет переговоров
Переговорщики Европейского Союза заключили соглашение по основным элементам пересмотра устаревших правил ЕС о предоставлении убежища, проложив путь к окончательному соглашению, которое должно быть достигнуто перед общеевропейскими выборами в июне, передает AP.
Посланники стран-членов «достигли соглашения по основным политическим элементам» Пакта об убежище и миграции, говорится в заявлении председательствующей в ЕС Испании.
Пакт рекламировался как ответ на миграционные проблемы ЕС. Старые правила ЕС потеряли актуальность в 2015 году после того, как более 1 миллиона человек прибыли в Европу без разрешения. Большинство из них бежали от войны в Сирии или Ираке.
Но прогресс по соглашению был достигнут незначительным, поскольку государства-члены спорили о том, какая страна должна взять на себя ответственность за мигрантов,  и должны ли другие страны помогать.
Переговорщики устранили разногласия по таким элементам, как проверка мигрантов, прибывающих без разрешения, способы использования их биометрических данных, правила, определяющие, какие страны ЕС должны рассматривать заявления о предоставлении убежища, и процедуры для этого.