Էկվադորում բանտից փախել է մեծությամբ երկրորդ հանցախմբի ղեկավարը
SNAI բանտային ծառայությունից հայտնել են, որ Էկվադորի մեծությամբ երկրորդ հանցախմբի՝ Լոս Լոբոսի ղեկավար Ֆաբրիսիո Կոլոն Պիկոն փախել է բանտից այնտեղ անկարգություններ կազմակերպելուց հետո։
«Չիմբորազո թիվ 1 բանտում հունվարի 9-ի առավոտյան բախումներ են տեղի ունեցել բանտարկյալների, ազգային ոստիկանության և բանտի աշխատակիցների միջև։ Այս դեպքից հետո բանտում գտնվող անազատության մեջ գտնվող Կոլոն Պ.-ն այլ բանտարկյալների հետ փախել է կալանքից»,- ասվում է SNAI-ի X սոցիալական ցանցի հաղորդագրության մեջ։
Երկուշաբթի գիշերը Էկվադորի բանտերում նոր անկարգություններ են սկսվել քրեակատարողական համակարգը վերակազմավորելու կառավարության գործողությունների ֆոնին, որոնցից մեկում խուզարկությունների ժամանակ հայտնի է դարձել մեկ այլ վտանգավոր հանցագործի՝ «Ֆիտո» մականունով Խոսե Ադոլֆո Վիլամարի փախուստի մասին, որը ղեկավարում է երկրի ամենամեծ հանցախումբը՝ «Լոս-Չոներոսը»:
SNAI-ի տվյալներով՝ Կոլոն Պիկոյի փախուստից հետո նրա հետ փախած 12 հոգի ձերբակալվել են տաք հետքերով, սակայն առաջնորդն ինքը կարողացել է փախչել։ Ոստիկանությունն ու բանակը որոնում են նրան։

В Эквадоре бежал из тюрьмы лидер второй крупнейшей банды
Фабрисио Колон Пико, возглавляющий вторую крупнейшую банду Эквадора «Лос-Лобос», бежал из тюрьмы после организованных там беспорядков, сообщила служба исполнения наказаний SNAI.
«В тюрьме Чимборасо №1 утром 9 января произошли столкновения между заключенными, Национальной полицией и персоналом тюрьмы. После этого происшествия лишенный свободы Колон П., находившийся в тюрьме, скрылся из-под стражи вместе с другими заключенными», - говорится в сообщении SNAI в соцсети Х.
Новые беспорядки вспыхнули в эквадорских тюрьмах в ночь на понедельник на фоне действий властей по реорганизации пенитенциарной системы, в ходе обысков в одной из них стало известно о бегстве другого опаснейшего бандита Хосе Адольфо Вильямара по прозвищу «Фито», который возглавляет самую многочисленную банду страны «Лос-Чонерос».
Согласно сообщению SNAI, после бегства Колона Пико по горячим следам были задержаны 12 человек, бежавших с ним, однако самому главарю удалось скрыться. Полиция и армия ведут его поиски.