Դատարանի որոշմամբ Դոնալդ Թրամփը 400 000 դոլար պետք է վճարի The New York Times-ին
Նյու Յորքի դատարանի դատավորը ուրբաթ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին պարտավորեցրել է The New York Times պարբերականին վճարել մոտ 400 000 դոլար դատական ծախսերի համար՝ կապված այն անհաջող դատավարության հետ, որը նա հարուցել էր թերթի դեմ 2021թ., տեղեկացրել է NBC News-ը։
Դատավոր Ռոբերտ Ռիդը Նյու Յորքի նահանգի գերագույն դատարանից Թրամփին պարտավորեցրել է հոնորարներ վճարել փաստաբաններին, փակել դատական ծախսերը՝ մոտ 393 000 դոլար ընդհանուր գումարով, այդ թվում՝ 229 931 դոլար պարբերականի եւ լրագրողներ Սյուզաննա Քրեյգի եւ Ռասել Բյութների համար, ինչպես նաեւ 162 717 դոլար Դեւիդ Բարսթոուի՝ թերթի երրորդ լրագրողի համար։
Թրամփի փաստաբանները դեմ են արտահայտվել՝ գումարի չափն անվանելով «չափից շատ եւ անհեթեթ»։
Ռիդն անցյալ տարի մերժել էր 100 մլն դոլարի հայցը թերթի եւ նրա երեք լրագրողների դեմ՝ Թրամփի չբացահայտված ֆինանսների մասին հոդվածաշարի պատճառով, որն արժանացել էր Պուլիտցերյան մրցանակի եւ հրապարակվել 2018թ.։
2021թ. Թրամփը դատի էր տվել թերթին, իր զարմուհի Մերի Թրամփին եւ այլոց՝ պնդելով, որ իր զարմուհին եւ պարբերականի լրագրողները «մասնակցել են նենգ դավադրության՝ կոնֆիդենցիալ եւ գերզգայուն գրառումներ ստանալու նպատակով, որոնք նրանք օգտագործել են ի շահ իրենց եւ որպես իրենց հրապարակումների կեղծ լեգիտիմացման միջոց»։
Ռիդն իր դատավճռով հերքել էր այդ պնդումը՝ հայտարարելով, որ Թրամփի մեղադրանքները The New York Times-ի հասցեին «չեն համապատասխանում սահմանադրական իրավունքին»։

Суд обязал Дональда Трампа выплатить изданию The New York Times около 400 000 долларов
Судья штата Нью-Йорк в пятницу обязал бывшего президента США Дональда Трампа выплатить изданию The New York Times около 400 000 долларов за судебные издержки, связанные с неудачным судебным процессом, который он подал против газеты в 2021 году, передает NBC News.
Судья Роберт Рид из Верховного суда штата в округе Нью-Йорк обязал Трампа оплатить гонорары адвокатов, судебные издержки и накладные расходы на общую сумму около 393 000 долларов, в том числе 229 931 доллар для издания и журналистов Сюзанны Крейг и Рассела Бюттнера, а также 162 717 долларов для Дэвида Барстоу, третьего журналиста газеты.
Адвокаты Трампа выступили против суммы в долларах, которую требовали ответчики, назвав эту цифру «непомерной, чрезмерной и неразумной».
Рид в прошлом году отклонил иск на 100 миллионов долларов против издания и трех ее журналистов из-за их серии статей о нераскрытых финансах Трампа, получившей Пулитцеровскую премию и опубликованной в 2018 году.
В 2021 году Трамп подал в суд на газету, свою бывшую племянницу Мэри Трамп и других, утверждая, что его племянница и журналисты издания «участвовали в коварном заговоре с целью получения конфиденциальных и высокочувствительных записей, которые они использовали в своих интересах и использовали как средство ложной легитимизации своих опубликованных работ».
В своем постановлении Рид отверг это утверждение, заявив, что обвинения Трампа в адрес The New York Times «не соответствуют конституционному праву»