Չավուշօղլուն բացահայտել է Բաքու այցի նպատակները
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ եկել է Բաքու, որպեսզի մեկ անգամ ևս ողջ աշխարհին ցույց տա Թուրքիայի, թուրք ժողովրդի աջակցությունը Ադրբեջանին։
"Իհարկե, որպես Թուրքիա եւ թուրք ժողովուրդ, մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել Ադրբեջանին, ինչ ոլորտում էլ որ նա կարիք ունենա։ Դա յուրաքանչյուր հարթակում մեր նախագահ Էրդողանը և մենք բացատրում ենք, ընդգծում։ Եվ մենք պարտավոր ենք Ադրբեջանի արդար պայքարը հասցնել ողջ աշխարհին։ Մենք միասին կշարունակենք աշխատել ավելի մեծ ուժով, հրահանգներով, որոնք այսօր կստանանք ձեզանից: Ադրբեջանը իրավացի է թե իրավական, թե բարոյական տեսանկյունից, և այդ արդար պայքարը բացատրելով, մենք այդ պայքարը շարունակելու ենք միասին՝  դաշտում և սեղանի շուրջ։ Այսօր ձեր ընդունելությունից հետո մենք եղբորս՝ Ջեյհունի հետ, կգնահատենք, թե ինչպես ենք գործելու այդ հարցերում", - ասել է Չավուշօղլուն, հաղորդում է APA-ն։
Այնուհետև Չավուշօղլուն Բաքվում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրները օկուպանտին չեն տարբերվում օկուպացիայի ենթարկված երկրից: Իր հերթին՝ Բայրամովը հավաստիացրել է, որ Բաքվի ամենամեծ ցանկությունը տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելն է, եւ, ավանդույթի համաձայն, հայկական կողմին մեղադրել Է "ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը չկատարելու, խաղաղ բնակիչներին հարվածներ հասցնելու եւ օկուպացիայի մեջ":

Чавушоглу раскрыл цели визита в Баку
Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу на встрече с азербайджанским президентом Ильхамом Алиевым заявил, что приехал в Баку, чтобы еще раз продемонстрировать всему миру поддержку Турции, турецкого народа Азербайджану.
"Конечно, как Турция и как турецкий народ, мы готовы оказать всяческую поддержку Азербайджану, в какой бы сфере он ни нуждался. Это на каждой платформе наш президент Эрдоган и мы объясняем, подчеркиваем. И мы обязаны довести справедливую борьбу Азербайджана до всего мира. Мы вместе продолжим работать с большей силой, инструкциями, которые получим сегодня от вас. Азербайджан прав и с правовой и с моральной точки зрения, и, объясняя эту справедливую борьбу, мы продолжим эту борьбу вместе и на поле и за столом. Сегодня после вашего приема мы вместе с моим братом Джейхуном оценим, как мы будем действовать в этих вопросах", - сказал Чавушоглу, передает АПА.
Затем, Чавушоглу на пресс-конференции после встречи в Баку с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым отметил, что входящие в Минскую группу ОБСЕ страны не отличают страну-оккупанта от страны, подвергшейся оккупации: <Весь мир должен понять, что это так продолжаться не будет>, - отметил он, вновь выразив безоговорочную поддержку азербайджанской агрессии против Арцаха.
В свою очередь Байрамов заверил, что самое большое желание Баку­установление мира в регионе, и по традиции обвинил армянскую сторону "в невыполнении резолюций Совбеза ООН, нанесении ударов по мирным жителям и оккупации".