Ադրբեջանի խորհրդարանի նախկին խոսնակը հերքում է կարծիքն այն մասին, որ իրանցի ադրբեջանցիները կանցնեն Բաքվի կողմը
Ադրբեջանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ռասուլ Գուլիեւը հերքում է իր հայրենակիցների կարծիքն այն մասին, որ իրանցի ադրբեջանցիները կանցնեն Բաքվի կողմը:
"Ես ուզում եմ, որ դուք իմանաք, որ իրանցի ադրբեջանցիներն իրենց նույնականացնում են որպես իրանցիներ: Ի՞նչ ձուլման մասին կարելի է խոսել, երբ իրենց հայրենիքը Իրանն է ։
Այդ մարդիկ այնտեղ ապրում են 5 հազար տարի, և այդ հողը կոչվում է Իրան ։ Այնտեղ ոչ մի ձուլում չկա: Նրանց հայրենիքը Իրանն Է, և դա փաստ է ։
Պարզապես մենք Ռուսաստանի կազմի մեջ մտանք այն բանից հետո, երբ ռուսները նվաճեցին այդ տարածքները ։
Եթե Ռուսաստանը չլիներ, մենք հիմա կլինեինք Իրանի կազմում Հարավային Ադրբեջանի հետ միասին։ Մեր հայրենիքը կլիներ Իրանը։
Հիմնական խնդիրն այն է, որ մեզնից ոմանք ժամանակ առ ժամանակ ասում են ՝ "մենք կգնանք ազատագրելու Հարավային Ադրբեջանը" ։ Գիտեք, դա ապուշություն է ։ Ես չեմ կարող հասկանալ այդ ապուշությունը։
Հարավային Ադրբեջանն այլ կերպ է մտածում։ Նրանք մտածում են այն մասին, թե երբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը կմիանա իր բուն սեփականատիրոջը (Իրանին) ։

Бывший спикер парламента Азербайджана опровергает мнение о том, что иранские азербайджанцы перейдут на сторону Баку
Бывший спикер парламента Азербайджана Расул Гулиев опровергает мнение своих соотечественников о том, что иранские азербайджанцы перейдут на сторону Баку.
"Я хочу, чтобы вы знали, что иранские азербайджанцы идентифицируют себя как иранцы.
Какая может быть ассимиляция, когда их родина - Иран?
Эти люди живут там 5 тысяч лет и эта земля называется Иран. Там нет никакой ассимиляции. Их Родина - Иран. И это факт.
Просто мы вошли в состав России после того, как русские завоевали эти территории.
Если бы не Россия, мы бы сейчас были бы в составе Ирана вместе с Южным Азербайджаном. Наша родина была бы Иран.
Основная проблема в том, что некоторые из наших время от времени говорят: «Мы пойдем освободим Южный Азербайджан». Знаете, это идиотизм. Я не могу понять этот идиотизм.
Южный Азербайджан думает иначе. Они думают о том, когда Республика Азербайджан присоединится к своему первоначальному владельцу (к Ирану).