Բոբ Մենենդեսը կաշառակերության և կոռուպցիայի մեղադրանքով դատապարտվել է 11 տարվա ազատազրկման
ԱՄՆ նախկին սենատոր Բոբ Մենենդեսը կաշառակերության և կոռուպցիայի մեղադրանքով դատապարտվել է 11 տարվա ազատազրկման։ Այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Նախկին սենատորն ասել է, որ իր դեմ հարուցված գործը «քաղաքական հետապնդում է»:
«Սա քաղաքական դատավարություն է և լիովին կոռումպացված է»,- ասել է Մենենդեսը դատավարությունից հետո՝ հույս հայտնելով, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կվերադարձնի դատական համակարգի արդարությունը։
2024 թվականի հուլիսին երդվյալ ատենակալները 71-ամյա Մենենդեսին մեղավոր են ճանաչել 16 հոդվածով, այդ թվում՝ կաշառակերություն, շորթում, խարդախություն, արդարադատության խոչընդոտում։ Նրան նաև մեղավոր են ճանաչել որպես օտարերկրյա կառավարության համար աշխատող գործակալ:
Մեղադրող կողմի տվյալներով՝ Մենենդես ամուսինները Եգիպտոսի և Կատարի կառավարությունների համար լոբբինգ անելու դիմաց ստացել են կանխիկ գումար, ոսկու ձուլակտորներ և այլ նվերներ։ Մասնավորապես, ըստ քննիչների, սենատորը խոստացել է հեշտացնել Եգիպտոսին ռազմական մատակարարումների և օգնության համակարգումը։
Դատավճռի հրապարակումից անմիջապես հետո Սենատի դեմոկրատական մեծամասնության առաջնորդ Չակ Շումերը Մենենդեսին կոչ էր արել հեռանալ պաշտոնից, և սենատորն օգոստոսին հրաժարական էր տվել։

Экс-сенатор Менендес приговорен к 11 годам тюремного заключения по делу о коррупции
Бывший сенатор США Роберт Менендес приговорен к 11 годам тюремного заключения по обвинению во взяточничестве и коррупции, сообщают американские СМИ.
Бывший сенатор заявил, что дело в отношении него - это «политическое преследование».
«Этот процесс является политическим», - заявил Менендес после суда.
Суд присяжных в июле 2024 года признал Менендеса виновным по 16 пунктам обвинения, включая взяточничество, вымогательство, мошенничество, препятствование осуществлению правосудия и действия в качестве иностранного агента. По версии обвинения, супруги Менендес получали наличные, золотые слитки и другие подарки в обмен на лоббирование интересов правительств Египта и Катара. В частности, как предполагают следователи, сенатор пообещал поспособствовать согласованию военных поставок и помощи Египту.
Сразу после объявления вердикта лидер демократического большинства в сенате Чак Шумер призвал Менендеса покинуть пост, в августе сенатор ушел в отставку. Он стал первым государственным чиновником, осужденным за деятельность в качестве иностранного агента во время пребывания на своем посту.