Բելառուսում միջուկային զենքի տեղակայումը հավասարեցնում է անհավասարակշռությունը. ՌԴ ԱԳՆ
Բելառուսում տակտիկական միջուկային զենքի տեղակայումը, ինչպես նաեւ միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի վավերացման հետկանչը հավասարեցնում է անհավասարակշռությունը ռազմավաական ոլորտում, որը մտցրել է ԱՄՆ-ն, ռուս լրագրողների հետ հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ սպառազինությունների չտարածման եւ վերահսկման դեպարտամենտի տնօրեն Վլադիմիր Երմակովը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Հաշվի առնելով ներկա հանգամանքները՝ Ռուսաստանը ստիպված է քայլեր ձեռնարկել, որոնք կհավասարեցնեն կամ նվազագույնի կհասցնեն անհավասարակշռությունը»,- ասել է Երմակովը»։ «Նման քայլերից է Բելառուսում ռուսական միջուկային զենքի տեղակայման մասին որոշումը՝ ի պատասխան ՆԱՏՕ «համատեղ միջուկային առաքելությունների» գործելակերպի տարածման, եւ հնարավոր է, որ չվավերացվի միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագիրը՝ որպես «հայելային» պատասխան ԱՄՆ կարգավիճակի՝ այդ պայմանագրի համատեքստում»,- ընդգծել է նա։
Պետդումայի  միջազգային գործերի կոմիտեն ավելի վաղ պատրաստել էր օրինագիծ պայմանագրի վավերացման հետկանչի մասին, այն կարող են դիտարկել հոկտեմբերի 17-ին, առաջին ընթերցմամբ։

МИД РФ: Размещение ядерного оружия в Беларуси выравнивает дисбаланс
Размещение тактического ядерного оружия в Беларуси, а также возможный отзыв ратификации ДВЗЯИ выравнивают дисбаланс в стратегической сфере, внесенный США, заявил в интервью российским журналистам директор департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями МИД РФ Владимир Ермаков, передает РИА Новости.
"В целом, учитывая нынешние обстоятельства спровоцированного Вашингтоном противостояния между нашими странами, Россия вынуждена предпринимать в стратегической сфере шаги, которые выравнивают или как минимум сглаживают имеющиеся либо вновь возникающие дисбалансы", - сказал Ермаков. "К таким шагам отнесу решения о размещении российского ядерного оружия в Белоруссии в ответ на развитие практики "совместных ядерных миссий" НАТО и о возможном отзыве ратификации ДВЗЯИ для "отзеркаливания" статуса США в контексте данного Договора", - подчеркнул он.
Ранее комитет Госдумы по международным делам подготовил на заседании законопроект об отзыве ратификации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ДВЗЯИ), его могут рассмотреть в первом чтении 17 октября.