«Bayraktar» - ը հրաժարվել Է Ուկրաինայում գործարան կառուցելուց
Ուկրաինան կմնա ոչ միայն առանց թուրքական Bayraktar TB2 հարվածային անօդաչուների, այլեւ առանց դրանց արտադրության գործարանի ։ Ինչպես հայտնում է  «Военное обозрение»  ցանցային պարբերականը ՝ վկայակոչելով Կիևի աղբյուրներին, ընկերությունը հրաժարվել է ուկրաինական տարածքում ԱԹՍ արտադրող ձեռնարկության շինարարությունից ։
Այս տարվա օգոստոսի վերջին Կիևում բավականին ակտիվորեն քննարկում էին թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության ապագա գործարանի կառուցումը, պլաններ էին կազմվում զինված ուժերին անօդաչու թռչող սարքերով հագեցնելու և դրանք արտասահման վաճառելու համար ։
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Հալուկ Բայրաքթարը հայտարարել է Կիևի հետ ռազմավարական համագործակցության և գործարանի կառուցման պատրաստակամության մասին ։ Սակայն արդեն սեպտեմբերին Այդ մասին խոսակցություններն անհետացան, և այդ թեման ինչ-որ կերպ լքեց Ուկրաինական մամուլի էջերը ։
Առաջին նշանները, որ ամեն ինչ չէ, որ լավ է գործարանի կառուցման հետ, և Bayraktar TB2 UAV-ի մատակարարումներով, հայտնվեցին այս ամիս: Սկզբում լուրեր տարածվեցին, որ թուրքերը որոշում են կայացրել կրճատել հարվածային դրոնների մատակարարումները Ուկրաինա, հետո տեղեկություններ հայտնվեցին, որ լուրերն ամենևին էլ ասեկոսեներ չեն, այլ հակառակը ՝ հավաստի տվյալներ ։
Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակից ստացված տեղեկատվության համաձայն ՝ ընկերությունը զգալիորեն կրճատում է հարվածային դրոնների մատակարարումը ։
Ինչպես պարզաբանվում է, սա, իբր, Էրդողանի պահանջն է, որը Պուտինի հետ պայմանավորվել է գազային հանգույց ստեղծելու մասին ։ Պայմանագրի կետերից մեկը նշում է Կիևին անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումները դադարեցնելու մասին ։ Պատճառը կարող է լինել նաև այն, որ Ուկրաինան թուրքական անօդաչու թռչող սարքին շատ վատ գովազդ է արել ՝ քիչ ժամանակում կորցնելով մեծ քանակություն ։

"Bayraktar" отказался от строительства завода на Украине
Украина останется не только без турецких ударных беспилотников Bayraktar TB2, но и без завода по их производству. Как сообщает сетевое издание «Военное обозрение» со ссылкой на источники в Киеве, компания отказалась от строительства предприятия по производству БПЛА на украинской территории.
В конце августа этого года в Киеве довольно активно обсуждали строительство будущего завода по производству турецких беспилотников, строились планы по насыщению ВСУ дронами и продаже их за границу.
Генеральный директор компании Халук Байрактар заявлял о стратегическом сотрудничестве с Киевом и готовности к строительству завода. Однако уже в сентябре разговоры об этом сошли на нет и эта тема как-то покинула страницы украинской прессы.
Первые признаки того, что не все хорошо со строительством завода, да и с поставками БПЛА Bayraktar TB2 ВСУ, появились в этом месяце. Сначала поползли слухи о том, что турки приняли решение о сокращении поставок ударных дронов в Украину, потом появилась информация, что слухи оказались совсем не слухами, а наоборот, достоверными данными.
По информации из офиса президента Украины, компания значительно сокращает поставки ударных дронов.
Как поясняется, это якобы требование Эрдогана, который договорился с Путиным о создании газового хаба. Один из пунктов договора гласит о прекращении поставок БПЛА Киеву. Также причиной может стать то, что Украина сделала турецкому беспилотнику очень плохую рекламу, потеряв большое количество за небольшое время.