Բաքվում մտադիր են «հավերժացնել» Հայոց ցեղասպանության գաղափարախոսներից մեկի եղբոր հիշատակը
Ադրբեջանի խորհրդարանում առաջարկել են «հավերժացնել» Նուրի փաշայի հիշատակը «օկուպացիայից Բաքվի ազատագրման գործում բացառիկ վաստակի համար»։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, գաղափարը հնչեցրել է խորհրդարանի աշխատանքի եւ սոցիալական քաղաքականության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մալահաթ Իբրահիմգըզըն՝ առաջարկելով նրա անունով կոչել փողոց Բաքվում։ Ավելի վաղ Բաքվում տեղի էր ունեցել միջոցառում՝ նվիրված Նուրի-փաշայի մահվան 75-ամյա տարելիցին։
Նուրի փաշան Հայոց ցեղասպանության ճարտարապետներից մեկի՝ Էնվեր փաշայի խորթ եղբայրն էր։ Կովկասյան իսլամական բանակի հրամանատարը, որը հռչակվել է որպես «Բաքվի ազատարար», գործել է ի շահ Թուրքիայի, այլ ոչ բնավ ԱԴՀ-ի ստեղծման նպատակի, եւ Նուրի փաշայի հիշատակը «հավերժացնելու» ներկայիս ձգտումը Անկարայի շարունակվող քաղաքականության ուղիղ դրսեւորումն է՝ Ադրբեջանին զրկելու փաստացի անկախությունից։

В Баку намерены «увековечить память» брата одного из идеологов Геноцида армян
В парламенте Азербайджана предложили «увековечить память» Нури-паши, за «исключительные заслуги в освобождении Баку от оккупации».
Как сообщает АПА, идею озвучила заместитель председателя парламентского комитета по труду и социальной политике Малахат Ибрагимгызы, предложив назвать его именем улицу в Баку. Ранее в Баку состоялось мероприятие, посвященное 75-й годовщине смерти Нури-паши.
Нури-паша – сводный брат одного из архитекторов Геноцида армян Энвера-паши. Командующий кавказской исламской армией, провозглашенный «освободителем Баку» действовал в интересах Турции, а отнюдь не в целях создания АДР, и нынешнее стремление «увековечить память» Нури-паши является прямым проявлением продолжающейся политики Анкары по лишению Азербайджана фактической независимости.