Ռուսաստանը բացառիկ կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային քաղաքականության մեջ. Տոկաև
Պետք է հասկանալ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը չափազանց կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային քաղաքականության մեջ և ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամի կարգավիճակ։ Այս մասին Egemen Qazaqstan թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Ըստ նրա, ընտրությունների առումով այս տարին նշանակալից է լինելու շատ պետությունների համար։ Բացի Ռուսաստանից, նախընտրական քարոզարշավներ կանցկացվեն ԱՄՆ-ում, Ադրբեջանում, Մեծ Բրիտանիայում, Հնդկաստանում և այլ երկրներում, տեղի կունենան նաև Եվրախորհրդարանի ընտրությունները։
«Ռուսաստանը Ղազախստանի հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերներից մեկն է։ Երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2023 թվականի 10 ամիսների ընթացքում կազմել է 21,4 մլրդ դոլար։ Եվ դա զարմանալի չէ, քանի որ մեր միջև աշխարհի ամենաերկար ցամաքային սահմանն է»,- նշել է նա։
Ըստ Տոկաևի, պետք է հասկանալ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը բացառիկ կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային քաղաքականության մեջ և ունի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամի կարգավիճակ։
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջնորդ է, որն իր խոսքերով և գործողություններով էապես ձևավորում է համաշխարհային օրակարգը։ Ամբողջ աշխարհում հաշվի են առնվում Ռուսաստանի կարծիքը, առանց այդ պետության մասնակցության ոչ մի համաշխարհային խնդիր չի կարող լուծվել, և դա փաստ է։
Ուստի, Ռուսաստանի նման երկրում նախագահական ընտրությունները կունենան միջազգային մեծ նշանակություն և կգրավեն աշխարհի շատ երկրների ուշադրությունը»,- նշել է Ղազախստանի նախագահը։

Токаев: Россия играет исключительно важную роль в мировой политике
Надо понимать, что Российская Федерация играет исключительно важную роль в мировой политике и обладает статусом постоянного члена Совета Безопасности ООН. Об этом в интервью газете Egemen Qazaqstan заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
По его словам, в плане выборов нынешний год станет знаковым для многих государств. Помимо России, избирательные кампании пройдут в США, Азербайджане, Великобритании, Индии и других странах, состоятся выборы и в Европарламент.
«Россия является одним из основных торгово-экономических партнеров Казахстана. Товарооборот между двумя странами за 10 месяцев 2023 года составил 21,4 миллиарда долларов. И это неудивительно, ведь между нами самая протяженная в мире непрерывная сухопутная граница», - отметил он.
По словам Токаева, надо понимать, что Российская Федерация играет исключительно важную роль в мировой политике и обладает статусом постоянного члена Совета Безопасности ООН.
«Президент России Владимир Путин — это лидер, который своими словами и действиями, по сути, формирует глобальную повестку дня. С мнением России во всем мире считаются, без участия этого государства ни одна мировая проблема не решается, и это факт.
Поэтому президентские выборы в такой стране, как Россия, будут иметь большое международное значение и привлекут внимание большинства стран мира», - отметил президент Казахстана.