Արևմտյան երկրների գործողությունները դեգրադացնում են իրավիճակը Հարավային Կովկասում. Պատրուշև
«Արևմուտքը հրահրում է իրավիճակի դեգրադացիա Հարավային Կովկասում»․ հայտարարել է ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը։
«Մենք շահագրգռված ենք նաև Հարավային Կովկասի իրավիճակի կայունացմամբ, դրա զարգացման համար պայմաններ ստեղծելով և փոխվստահության ու համագործակցության ամրապնդմամբ։ Այդ նպատակով Ռուսաստանը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ խաղաղության․ երկրների միջև պայմանագիր, սահմանազատում, տրանսպորտային հաղորդակցության բացում ևն»,- ասել է Պատրուշևը՝ Մոսկվայում ԱՊՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների հանդիպմանը։
«Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է միայն արտատարածաշրջանային ուժերի չմիջամտելու դեպքում: Արևմտյան երկրների գործողությունները հրահրում են իրավիճակի դեգրադացիա տարածաշրջանում և նպաստում դրանում հակասությունների պահպանմանը»,- հավելել է նա:

Патрушев заявил, что Запад провоцирует деградацию обстановки на Южном Кавказе
Секретарь Совета Безопасности России Николай Патрушев заявил, что Запад провоцирует деградацию обстановки на Южном Кавказе, сообщает РИА Новости.
«Мы также заинтересованы в стабилизации ситуации в регионе Южного Кавказа, создании условий для его развития и укрепления взаимного доверия и сотрудничества. Для этого Россией последовательно предпринимаются шаги по комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений в интересах заключения между этими странами мирного договора, делимитации границ, открытия транспортных коммуникаций», — заявил Патрушев на встрече с коллегами из стран СНГ.
Секретарь российского совбеза отметил, что разрешить спорные вопросы в регионе возможно только без участия Запада или других внерегиональных сил.