Արեգակի վրա երկու հզոր բռնկում է տեղի ունեցել, որոնք բջջային կապի լայնածավալ անջատումներ են առաջացրել
ԱՄՆ-ում բջջային ցանցերի շահագործման մեջ ավելի քան 120 հազար խափանում է գրանցվել ամենաուժեղ X դասի արևային երկու բռնկումներից հետո։ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության (NOAA) տվյալներով՝ աստղի արտանետումները տեղի են ունեցել փետրվարի 21-ին և 22-ին։
Ժայթքումների հզորությունը համապատասխանաբար եղել է X1.8 և X1.7։
Հինգշաբթի օրը՝ փետրվարի 22-ին, բջջային հեռախոսների զանգվածային անջատումների ալիքը տարածվեց Միացյալ Նահանգներում։ Associated Press լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ բջջային կապի ամերիկյան խոշորագույն օպերատորները՝ AT&T, Verizon, T-Mobile և այլն, հայտնել են բջջային ցանցերի աշխատանքի ընդհատումների մասին։
NOAA փորձագետները նախազգուշացրել են ուժեղ մագնիսական փոթորիկների հնարավորության մասին, որոնք առաջանում են կորոնային զանգվածի արտանետումների (CMEs) և արևային ճառագայթման հետևանքով, որոնք ուղեկցում են արևային բռնկումներին:
GPS և Glonass արբանյակային կապի համակարգերի խափանումներ են եղել նաև Ավստրալիայում, Ինդոնեզիայում, Հնդկաստանում և Արևելյան Աֆրիկայում:
Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք երկու իրադարձությունները կապ ունեն, բայց ԱՄՆ-ում բջջային հեռախոսների խափանումների մասին հաղորդումները հետևեցին արևի արտանետումներից անմիջապես հետո:
Միևնույն ժամանակ, որոշ գիտնականներ կարծում են, որ տեղի ունեցածը կարող էր զուտ պատահականություն լինել, քանի որ արևային բռնկումները խաթարում են կապի համակարգերը Երկրի ցերեկային կողմում, մինչդեռ միջադեպի պահին Հյուսիսային Ամերիկայում դեռ գիշեր էր:
NOAA-ն նաև նշել է, որ Արեգակի արտանետված պլազման Երկիր կհասնի փետրվարի 25-ին: Աստղային նյութի մեծ մասը կանցնի մեր մոլորակի կողքով, բայց փետրային հատված կարող է հարվածել Երկրին շոշափելի հետագծով:

На Солнце произошли две мощнейшие вспышки, которые вызвали масштабные отключения мобильной связи
В США зарегистрировали более 120 тыс. сбоев в работе сотовых сетей после двух вспышек на Солнце самого сильного X-класса. По данным Национального управления океанических и атмосферных исследований (NOAA), выбросы на звезде произошли 21 и 22 февраля.
Мощность извержений составила X1.8 и X1.7 соответственно.
В четверг, 22 февраля, по США прокатилась волна массовых отключений мобильной связи. По данным информационного агентства Associated Press, о перебоях в работе сотовых сетей доложили крупнейшие американские мобильные операторы  AT&T, Verizon, T-Mobile и другие.
Специалисты NOAA предупредили о возможности сильных магнитных бурь, вызванных корональными выбросами массы (КВМ) и солнечной радиацией, которые сопровождают солнечные вспышки.
Также наблюдались отключения систем спутниковой связи GPS и «Глонасс» в Австралии, Индонезии, Индии и Восточной Африке.
Пока остается неясным, связаны ли эти два события, однако сообщения об отключениях мобильной связи в США последовали сразу после выбросов на Солнце.
В то же время некоторые ученые считают, что случившееся могло быть простым совпадением, поскольку солнечные вспышки нарушают работу систем связи на дневной стороне Земли, тогда как во время инцидента на территории Северной Америки еще была ночь.
В NOAA также отметили, что выброшенная Солнцем плазма достигнет Земли 25 февраля. Большая часть звездного вещества пройдет мимо нашей планеты, однако шлейф может задеть Землю по касательной траектории.