«Առանձնահատուկ ոչ մի բան»․ Վրաստանի ԱԳ նախարարը մեկնաբանել է Էստոնիայի դեսպանի տեղափոխումը Հայաստան
Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոչորիշվիլին հայտարարել է, որ «առանձնահատուկ ոչ մի բան» չի տեսնում Թբիլիսիում Էստոնիայի դեսպան Մարգե Մարդիսալու-Կահարի աշխատանքը դադարեցնելու և նրան Հայաստան տեղափոխելու որոշման մեջ, հայտնում է Գրուզիա Օնլայնը։
«Դա ցանկացած երկրի իրավասությունն է։ Արտաքին գործերի նախարարությունները կարող են դեսպաններին մի պաշտոնից մյուսը տեղափոխել սեփական հայեցողությամբ։ Ես դրանում առանձնահատուկ ոչինչ չեմ տեսնում… Դրանում արտառոց ոչինչ չկա, եթե միայն էստոնական կողմն ինքը դրան առանձնակի նշանակություն չի տալիս», – ասել է Բոչորիշվիլին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում։
Ըստ ամենայնի, Տալլինը պաշտոնապես չի տեղեկացրել Թբիլիսիին այս որոշման մասին. Վրաստանի ԱԳՆ-ում տեղափոխման մասին հայտնի է դարձել մամուլից, գրում է վրացական լրատվամիջոցը:
«Ես չեմ կարող մեկնաբանել էստոնական լրատվամիջոցներով տարածվող տեղեկատվությունը», – պատասխանել է Բոչորիշվիլին լրագրողներին, որոնք հետաքրքրվում էին մանրամասներով:
Կադրային փոփոխությունների մասին ավելի վաղ հայտնել է Էստոնիայի ազգային հեռուստառադիոհեռարձակումը (ERR): Մարդիսալու-Կահարի նստավայրը, որի լիազորությունները տարածվում են միաժամանակ Վրաստանի և Հայաստանի վրա, գտնվում է Թբիլիսիում: Սակայն Էստոնիան մոտ ժամանակներս ծրագրում է բացել իր առաջին դեսպանատունը Երևանում, ինչից հետո դիվանագետն իր աշխատանքը կշարունակի արդեն այնտեղից
Տալլինում այս տեղափոխությունը բացատրել են վրացական կառավարության հետ հարաբերությունների սառեցմամբ և միաժամանակ Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդմամբ։ Վերջին ամիսներին Էստոնիան բազմիցս քննադատել է Վրաստանի իշխանություններին եվրաինտեգրման կուրսից շեղվելու և ներքաղաքական գործընթացներին տված արձագանքի համար, մինչդեռ Երևանի հետ համագործակցությունը, ընդհակառակը, ակտիվացել է՝ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև երկխոսության խորացման ֆոնին։

Глава МИД Грузии прокомментировала перевод посла Эстонии в Армению: «Ничего особенного»
Глава МИД Грузии Мака Бочоришвили заявила, что не видит «ничего особенного» в решении Эстонии прекратить работу своего посла Марге Мардисалу-Кахар в Тбилиси и перевести ее в Армению, сообщает Грузия Online.
«Это прерогатива любой страны. Министерства иностранных дел могут переводить послов с одной должности на другую по собственному усмотрению. Я не вижу в этом ничего особенного… В этом нет ничего особенного, если только эстонская сторона сама не придает этому особого значения», – сказала Бочоришвили на полях Мюнхенской конференции по безопасности.
Судя по всему, Таллинн официально не уведомлял Тбилиси о решении – в МИД Грузии узнали о переводе из прессы, пишет грузинское СМИ.
«Я не могу комментировать информацию, распространяемую в эстонских СМИ», – ответила Бочоришвили журналистам, которые интересовались подробностями.
О кадровых изменениях ранее сообщило Эстонское национальное телерадиовещание (ERR). Резиденция Мардисалу-Кахар, чьи полномочия распространяются одновременно на Грузию и Армению, находится в Тбилиси. Однако Эстония в ближайшее время планирует открыть свое первое посольство в Ереване, после чего дипломат продолжит работу уже оттуда.
В Таллине объяснили перевод охлаждением отношений с грузинским правительством и одновременным укреплением контактов с Арменией. В последние месяцы Эстония неоднократно критиковала власти Грузии за отклонение от курса евроинтеграции и реакцию на внутренние политические процессы, тогда как сотрудничество с Ереваном, напротив, активизировалось на фоне углубления диалога Армении с ЕС.