Դոկերտին հայտարարել է, թե «առանց Ադրբեջանի Եվրոպայում չէին լինի անվտանգություն և խաղաղություն»
«Առանց Ադրբեջանի չէին լինի անվտանգություն եւ խաղաղություն Եվրոպայում»։ Այս հայտարարությունն արել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Արտաքին գործերի գրասենյակի Եվրոպայի եւ Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով խորհրդարանական կապերի Համագործակցության եւ զարգացման գծով պետական քարտուղարի տեղակալ Լեո Դոկերտին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ։
APA-ի համաձայն՝ Դոկերտին հայտնել է, որ «Ադրբեջանը հիանալի երկիր է»։ Նա գոհունակություն է հայտնել իր այցից եւ ընդգծել, որ հպարտանմում է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հարուստ պատմությամբ։ Հյուրը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը դրական է վերաբերվում տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության գործում կատարվող ցանկացած ավանդին եւ հպարտանում է Ադրբեջանի հետ շատ կարեւոր քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ էներգետիկ հարաբերությունների գոյությամբ։
Լեո Դոկերտին ընդգծել է, որ «Ադրբեջանը ոչ միայն Եվրոպա էներգակիրների կարեւոր մատակարար է, այլեւ Հարավային Կովկասի կարեւոր եւ պատասխանատու երկիր, եւ առանց Ադրբեջանի չէին լինի խաղաղություն եւ կայունություն Եվրոպայում»։

Докерти: «Без Азербайджана не было бы мира и безопасности в Европе»
«Без Азербайджана не было бы мира и безопасности в Европе». Это выдающееся заявление сделал заместитель государственного секретаря по парламентским связям в Офисе иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, государственный министра по делам Европы и Северной Америки Лео Докерти на приеме у президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Согласно АПА, Докерти заявил, что «Азербайджан – прекрасная страна». Он выразил удовлетворение своим визитом и подчеркнул, что гордится богатой историей отношений между нашими странами. Гость отметил, что Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии позитивно относится к любому вкладу в обеспечение регионального мира и стабильности и гордится существованием очень важных политических, экономических, торговых и энергетических отношений с Азербайджаном на протяжении многих лет.
Лео Докерти подчеркнул, что Азербайджан является не только важным поставщиком энергоносителей в Европу, но также важной и ответственной страной Южного Кавказа, и без Азербайджана не было бы мира и безопасности в Европе.