ԱՄՆ սենատորները բանաձև են ներկայացրել, որով զեկույց են պահանջում Ադրբեջանի ՄԻ պրակտիկայի վերաբերյալ
ԱՄՆ սենատորներ Էդ Մարքին  և Բիլ Քեսիդին ներկայացրել են բանաձև, որով զեկույց են պահանջում Ադրբեջանի մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից:
Սենատորներ Էդ Մարքին  և Բիլ Քեսիդին  ներկայացրել են երկկուսակցական բանաձև՝ խնդրելով զեկույց ներկայացնել Ադրբեջանի մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ՝ համաձայն Օտարերկրյա աջակցության ակտի 502B(c) բաժնի (Օտարերկրյա աջակցության մասին ակտի 502B(c) բաժինը թույլ է տալիս Կոնգրեսին տեղեկատվություն պահանջել որևէ երկրի մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ և փոխել կամ դադարեցնել ԱՄՆ անվտանգության աջակցությունն այդ երկրին՝  ստացված տեղեկատվության լույսի ներքո):
Բանաձևը պետքարտուղարությունից տեղեկատվություն է պահանջում Ադրբեջանի մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ՝ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նրա շարունակական ռազմական հարձակման ժամանակ, որը հանգեցրել է հայ բնակչության էթնիկ զտումների: Սենատորներ Մարկո Ռուբիոն, Գարի Փիթերսը, Էլիզաբեթ Ուորենը, Շելդոն Ուայթհաուսը, Բոբ Մենենդեսը  և Փիթեր Ուելչը  միացել են բանաձևին:
Սենատոր Էդ Մարքին ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը վաղուց արդեն հասունացել է:
«Ռազմական գործողությունները երբեք չեն եղել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության և կայունության լուծում։ Այս բանաձևը ճնշում է գործադրում Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքները և դադարեցնելու տարածաշրջանում էթնիկ հայերի դեմ հանցագործությունները: Մենք պետք է պաշտպանենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքը, իրավունքները և հիմնարար ազատությունները»,-ասել է Մարքին:
Սենատոր Քեսիդին նշել է Ադրբեջանի կողմից սրբավայրերի ավերման մասին:
Սենատորների այս բանաձևը պետքարտուղարությունից կպահանջի մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնել Ադրբեջանի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ կամայական սպանությունների, գերիների խոշտանգումների, Լեռնային Ղարաբաղից էթնիկ հայերի տեղահանման և կրոնական և մշակութային վայրերի ոչնչացման վերաբերյալ:
Օտարերկրյա աջակցության մասին ակտի 502B(c) բաժինը երկար ժամանակ գոյություն ունեցող, սակայն չօգտագործված օրենք է, որն արգելում է ԱՄՆ-ի անվտանգության ոլորտի աջակցությունը ցանկացած երկրի, որի կառավարությունն իրականացնում է մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքների կոպիտ խախտումներ: Եթե երկու սենատորների այս բանաձևն ընդունվի, կլինի առաջին դեպքը, որ Կոնգրեսը 1976 թվականից ի վեր զեկույց կպահանջի 502B(c) բաժնի համաձայն:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը համազգային գործողությունների արշավ է սկսել՝ կոչ անելով սենատորներին աշխատել օրենսդրության ընդունման ուղղությամբ:

Сенаторы США требуют отчет о ситуации с правами человека в Азербайджане
Сенаторы США Эд Марки и Билл Кэссиди представили резолюцию, в которой требуют отчета о ситуации с правами человека в Азербайджане. Об этом сообщает комитет Ай Дата США.
Сенаторы Эд Марки и Билл Кэссиди представили резолюцию (от двух партий) с просьбой представить отчет о ситуации с правами человека в Азербайджане в соответствии с разделом 502B(c) закона об иностранной поддержке, который позволяет Конгрессу запрашивать информацию о ситуации с правами человека в любой стране и изменять или прекращать помощь США в области безопасности этой стране в свете полученной информации.
Резолюция запрашивает у Государственного департамента информацию о нарушениях прав человека в Азербайджане, как внутри страны, так и во время нападения на Нагорный Карабах, которое привело к этническим чисткам армянского населения. Сенаторы Марко Рубио, Гэри Питерс, Элизабет Уоррен, Шелдон Уайтхаус, Боб Менендес и Питер Уэлч присоединились к резолюции.
Сенатор Эд Марки подчеркнул, что необходимость привлечения правительства Азербайджана к ответственности назрела давно: «Военные действия никогда не были решением проблемы мира и стабильности в Нагорном Карабахе. Эта резолюция оказывает давление на правительство Азербайджана с целью защиты прав человека и прекращения преступлений против этнических армян в регионе. Мы должны защищать волю, права и основные свободы народа Нагорного Карабаха».
Сенатор Кэссиди отметил разрушение святынь Азербайджаном: «Эта резолюция сенаторов потребует от Государственного департамента предоставления подробной информации о нарушениях прав человека, совершенных Азербайджаном, включая произвольные убийства, пытки пленных, депортацию этнических армян из Нагорного Карабаха и разрушение религиозных и культурных объектов».
Раздел 502B(c) закона об иностранной поддержке - это давно существующий, но неиспользуемый закон, который запрещает поддержку США в сфере безопасности любой стране, правительство которой осуществляет грубые нарушения международно признанных прав человека. Если эта резолюция двух сенаторов будет принята, конгресс впервые с 1976 года запросит отчет в соответствии с разделом 502B©.
Армянский национальный комитет США начал кампанию общенациональных действий, призывая сенаторов работать над принятием закона.