ԱՄՆ ՆԱՏՕ-ի դեսպանը կոչ է անում ԵՄ-ին «ավելի ագրեսիվ դիրքորոշում» ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ՆԱՏՕ-ի դեսպան Մեթյու Ուիթաքերը Bloomberg-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ եվրոպացի դաշնակիցները պետք է «ավելի ագրեսիվ» դիրքորոշում ընդունեն Մոսկվայի նկատմամբ և առաջ մղեն Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները ֆինանսավորելու համար ռուսական սառեցված ակտիվներն օգտագործելու ծրագրերը։
Ուիթաքերը նշել է, որ այդ քայլը «նշանակալի քայլ» կլինի Կիևի նվազող տնտեսական և ռազմական ֆինանսավորումը «մի քանի տարի» պահպանելու համար։
«Սակայն կարծում եմ, որ դա նաև վկայում է նոր քայլի՝ ավելի վճռական Եվրոպայի մասին։ Ժամանակն է, որ նրանք ավելի համարձակ լինեն»,- ասել է նա։
Եվրամիությունը փորձում է համաձայնության գալ սառեցված ակտիվներն օգտագործելու ծրագրի շուրջ՝ Ուկրաինայի համար վարկը ֆինանսավորելու համար։ Բելգիան՝ ԵՄ անդամ պետությունը, որը պահում է Euroclear կլիրինգային կենտրոնում գտնվող ակտիվների մեծ մասը, առարկություններ է հայտնել Ռուսաստանի իրավական գործողությունների և պատժիչ միջոցառումների հեռանկարի վերաբերյալ։

Посланник США при НАТО призвал ЕС занять «более агрессивную позицию» по отношению к России
Представитель президента США Дональда Трампа при НАТО Мэтью Уитакер заявил в интервью Bloomberg, что европейским союзникам следует занять «более агрессивную» позицию по отношению к Москве и продвигать планы по использованию обездвиженных российских активов для финансирования военных действий на Украине.
Уитакер заявил, что этот шаг станет «значительным шагом» в поддержании сокращающегося финансирования Киева на «несколько лет» в экономическом и военном плане.
«Но я думаю, что это также указывает на новый шаг — более агрессивную Европу. Для них настало время действовать смелее», - сказал он.
Европейский союз пытается согласовать план по использованию замороженных активов для финансирования кредита для Украины. Бельгия, государство-член ЕС, в котором хранится основная часть активов в клиринговой палате Euroclear, выразила возражения по поводу перспективы судебного преследования со стороны России и карательных мер.