ԱՄՆ-ն փակում է իր օդային տարածքը ռուսական ինքնաթիռների համար
ԱՄՆ իշխանությունները փակում են երկրի օդային տարածքը ռուսական ինքնաթիռների համար։ Այս մասին հայտարարել Է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ՝ երեքշաբթի երեկոյան ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի առջեւ ՝ "երկրի դրության մասին"ամենամյա ուղերձով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
"Ես հայտարարում եմ, որ մենք միանում ենք մեր դաշնակիցներին եւ փակում ենք ամերիկյան օդային տարածքը ռուսական բոլոր չվերթների համար", - ասել է նա:
ԱՄՆ-ի օդային տարածքում ռուսական ինքնաթիռների թռիչքների արգելքը ուժի մեջ կմտնի չորեքշաբթի, ասված է  ՄՆ-ի տրանսպորտի նախարարության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ արգելքը կվերաբերի  այն բոլոր ինքնաթիռներին, «որոնք պատկանում են, հավաստագրված են, շահագործվում են, գրանցված են, վարձված, վարձակալված կամ վերահսկվում են Ռուսաստանի քաղաքացիների կողմից»:
"Դա, ըստ էության, նշանակում է ԱՄՆ - ի օդային տարածքի փակում բոլոր առեւտրային ավիափոխադրողների եւ Ռուսաստանի այլ քաղաքացիական օդանավերի համար", - հավելել են ամերիկյան գերատեսչությունում:

США закрывают воздушное пространство для российских самолетов
Власти США закрывают воздушное пространство страны для российских самолетов. Об этом заявил американский президент Джо Байден, выступая во вторник вечером перед Палатой представителей и Сенатом Конгресса США с ежегодным посланием "О положении страны".
"Я объявляю, что мы присоединяемся к нашим союзникам и закрываем американское воздушное пространство для всех российских рейсов", - сказал он.
Запрет на полеты российских самолетов в воздушном пространстве США вступит в силу к концу среды, говорится в сообщении, размещенном на сайте Министерства транспорта США.
Как отмечается в пресс-релизе, запрет будет касаться всех воздушных судов, "принадлежащих, сертифицированных, эксплуатируемых, зарегистрированных, зафрахтованных, арендованных или контролируемых лицами или в интересах лиц, которые являются гражданами России". "Это включает пассажирские и грузовые рейсы, регулярные и чартерные рейсы, что, по сути, означает закрытие воздушного пространства США для всех коммерческих авиаперевозчиков и других гражданских воздушных судов России", - добавили в американском ведомстве.