Ամերիկյան զորքերը չեն կռվի Ուկրաինայում. Սպիտակ տուն
Ամերիկյան զորքերը Ուկրաինայում չեն կռվի: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ դաշնակիցներին ուղղված «վախկոտ չլինելու» կոչը:
«Ես չեմ վերլուծի նախագահ Մակրոնի խոսքերը: Նա միանշանակ իրավունք ու հնարավորություն ունի իր կարծիքն արտահայտելու։ Ես կարող եմ խոսել միայն [ԱՄՆ նախագահ Ջո] Բայդենի անունից»,- ասել է Քիրբին։ «Նա Ուկրաինայում հակամարտության հենց սկզբից հասկացրեց, որ ամերիկյան զորքերը չեն կռվի ուկրաինական տարածքում», - ընդգծել է նա։
Քիրբին պնդում է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի խնդրել դաշնակիցներին զորքեր ուղարկել Ուկրաինա։ «Նախագահ Զելենսկին դա չի խնդրում։ Նա միայն միջոցներ ու հնարավորություններ է խնդրում։ Նա երբեք չի խնդրել, որ օտարերկրյա զորքեր կռվեն իր երկրի համար»,- ասել է պաշտոնյան: «Նա և իր զինվորականները կանեն դա, բայց նրանց միջոցներ են պետք, և մենք կօգնենք այս հարցում», - ավելացրել է Քիրբին:

Белый дом заявил, что войска США не будут воевать в Украине
Американские войска не будут воевать на Украине. Об этом заявил координатор по стратегическим коммуникациям в Совете национальной безопасности Белого дома Джон Кирби на брифинге в ответ на просьбу прокомментировать призыв президента Франции Эмманюэля Макрона к союзникам «не проявлять трусость».
«Я не буду анализировать слова президента Макрона. У него определенно есть право и возможность высказывать свое мнение. Я могу говорить только от имени президента [США Джо] Байдена, главнокомандующего», - сказал Кирби. «Он с самого начала [конфликта на Украине] ясно дал понять, что американские войска не будут воевать на территории Украины», - подчеркнул он.
Кирби утверждал, что украинский президент Владимир Зеленский не просил союзников отправлять войска на Украину. «Президент Зеленский не просит об этом. Он лишь просит предоставить средства и возможности. Он никогда не просил, чтобы иностранные войска воевали за его страну», - сказал чиновник. «Это будет делать он и его военные, но им нужны средства, и мы с этим поможем», - добавил он.