Ալիևը հայտարարել Է Եվրոպայում գազի մատակարարումների աշխարհագրությունն ընդլայնելու Ադրբեջանի ծրագրերի մասին
Ադրբեջանն ապագայում նախատեսում է ընդլայնել եվրոպական երկրների թիվը, որոնց գազ է մատակարարում: Այդ մասին կիրակի օրը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մեր ապագա ծրագրերը կապված են գազի արտահանման աշխարհագրության ընդլայնման հետ ՝ նոր փոխկապակցիչների միջոցով եվրոպական նոր երկրների շուկաներ մատակարարումների դուրս գալու հաշվին», - ասել է նա Սերբիայի Նիշ քաղաքում Սերբիա-Բուլղարիա գազային փոխկապակցիչի գործարկման արարողության ժամանակ:
Դրա հետ մեկտեղ, նրա խոսքով, Ադրբեջանի գլխավոր նպատակները կապված են էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների հետ: «Ադրբեջանը օտարերկրյա ներդրողների հետ ստորագրել է համաձայնագրեր և մտադրությունների հուշագրեր, որոնք նախատեսում են 10 ԳՎտ - ի ստեղծում ՎԷՀ-ի հաշվին», - հավելել է Ալիևը:
Ադրբեջանը ներկայումս Եվրոպայում գազ է մատակարարում Իտալիային, Բուլղարիային, Հունաստանին, Ռումինիային, Հունգարիային ։ 2024 թվականին մատակարարումները կսկսվեն Սերբիա։ Բացի այդ, Եվրոպայում ևս մի շարք երկրներ հետաքրքրություն են հայտնել ադրբեջանական գազը գնելու հարցում։

Алиев заявил о планах Азербайджана расширить географию поставок газа в Европе
Азербайджан в будущем планирует расширить число европейских стран, в которые поставляет газ, заявил в воскресенье президент Ильхам Алиев.
"Наши будущие планы связаны с расширение географии экспорта газа за счет выхода на поставки на рынки новых европейских стран посредством новых интерконнекторов", - сказал он в сербском городе Ниш на церемонии запуска газового интерконнектора Сербия-Болгария.
Вместе с тем, по его словам, главные цели Азербайджана связаны с возобновляемыми источниками энергии (ВИЭ). "Азербайджан подписал с иностранными инвесторами соглашения и меморандумы намерений, предусматривающие создание 10 ГВт за счет ВИЭ", - добавил Алиев.
Азербайджан в настоящее время в Европе поставляет газ в Италию, Болгарию, Грецию, Румынию, Венгрию. В 2024 году поставки начнутся в Сербию. Кроме этого, еще ряд стран в Европе выразили заинтересованность в покупке азербайджанского газа.