Պավել Դուրովը կկանգնի Ֆրանսիայի դատարանի առաջ․ AFP
Telegram սոցիալական ցանցի հիմնադիր Պավել Դուրովը կիրակի օրը կներկայանա դատարան՝ Փարիզի օդանավակայանում իր հայտնի հաղորդագրությունների հավելվածի հետ կապված իրավախախտումների համար ձերբակալվելուց հետո, հայտնում է AFP-ն՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
Դուրովը ժամանել է Բաքվից, հայտնել է իրազեկ աղբյուրը։
Ֆրանսիական OFMIN գործակալությունը, որը զբաղվում է անչափահասների նկատմամբ բռնության կանխմամբ, Դուրովին ձերբակալելու օրդեր է տվել նախնական հետաքննության շրջանակում, որը վերաբերում է խարդախության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կիբերհարձակման, կազմակերպված հանցավորության և ահաբեկչական քարոզչության  ենթադրյալ հանցագործություններին, հայտնել է աղբյուրներից մեկը։
Դուրովը մեղադրվում է նրանում, որ միջոցներ չի ձեռնարկել հանցավոր նպատակներով իր հարթակի օգտագործումը կանխելու համար։
«Բավական է, որ Telegram-ն անպատիժ մնա», - ասել է քննիչներից մեկը, որը զարմացել է, որ Դուրովը եկել է Փարիզ՝ իմանալով, որ հետախուզման մեջ է։

AFP: Павел Дуров предстанет перед судом во Франции
Основатель соцсети Telegram Павел Дуров должен предстать перед судом в воскресенье после ареста в парижском аэропорту за правонарушения, связанные с его популярным приложением для обмена сообщениями, сообщает AFP со ссылкой на источники.
Дуров прибыл из Баку,  сообщил источник, близкий к делу.
Французское ведомство OFMIN, занимающееся предотвращением насилия в отношении несовершеннолетних, выдало ордер на арест Дурова в рамках предварительного расследования предполагаемых преступлений, включая мошенничество, торговлю наркотиками, кибербуллинг, организованную преступность и пропаганду терроризма, сообщил один из источников.
Дурова обвиняют в том, что он не принял мер по пресечению использования своей платформы в преступных целях.
«Хватит с Telegram безнаказанности», - сказал один из следователей, который выразил удивление тем, что Дуров прилетел в Париж, зная, что его разыскивают.