Ադրբեջանը Ռուսաստանի կարևոր ռազմավարական գործընկերն է, լավ հարևանն ու հուսալի դաշնակիցը. ՌԴ դեսպանություն
Ադրբեջանը Ռուսաստանի կարեւոր ռազմավարական գործընկերն է, լավ հարեւանը եւ հուսալի դաշնակիցը։ Այդ մասին ասվում է ԱՀ-ում ՌԴ դեսպանատան հայտարարության մեջ ՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ երկու երկրների հարաբերությունների հիմքում իրավահավասարության եւ բարիդրացիության սկզբունքներն են, բարեկամության եւ փոխադարձ հարգանքի դարավոր ավանդույթները: Պետությունների միջև փոխգործակցության զարգացումը նպաստում է Հարավային Կովկասում և կասպյան տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը:
"Համագործակցության հիմք են հանդիսանում ավելի քան 200 միջպետական, միջկառավարական, միջգերատեսչական և միջտարածաշրջանային պայմանագրեր և համաձայնագրեր։ 2022 թվականի փետրվարի 22-ին Մոսկվայում ստորագրված Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիրը երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի է հասցրել։ Ակտիվորեն զարգանում է քաղաքական երկխոսությունը բարձր մակարդակով, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների գծով, առանցքային գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով, ինչպես նաև խորհրդարանական գծով:  Հաջողությամբ առաջ է ընթանում առևտրատնտեսական համագործակցությունը։ Երկկողմ առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին աճել է 17,5% - ով ։ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերներից մեկը ։ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում իրականացվում են տարբեր ներդրումային նախագծեր ՝ ռուսական մասնակցությամբ։ Ընդլայնվում են գործարար համայնքների միջև շփումները, այդ թվում ՝ փոքր և միջին բիզնեսի գծով ։ Երկկողմ փոխգործակցության կարևոր տարր է տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը։
Նշվում է փոխադարձ շահագրգռվածություն ռուս - ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցության հետագա զարգացման հարցում", - հայտարարել են Բաքվում ՌԴ դեսպանատանը:

Посольство РФ: Азербайджан - важный стратегический партнёр, добрый сосед и надёжный союзник России
Азербайджан - важный стратегический партнёр, добрый сосед и надёжный союзник России. Об этом говорится в заявлении посольства РФ в АР в связи с 32-ой годовщиной установления дипломатических отношений между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой.
В заявлении подчеркивается, что в основе отношений двух стран - принципы равноправия и добрососедства, вековые традиции дружбы и взаимного уважения. Развитие взаимодействия между государствами способствует укреплению стабильности и безопасности на Южном Кавказе и в Каспийском регионе.
"Фундаментом сотрудничества выступают более 200 межгосударственных, межправительственных, межведомственных и межрегиональных договоров и соглашений.  Подписанная в Москве Декларация о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой 22 февраля 2022 года вывела двусторонние отношения на новый качественный уровень.
Активно развивается политический диалог на высшем уровне, по линии внешнеполитических ведомств, на уровне руководителей ключевых ведомств, а также парламентской линии.
Успешно продвигается торгово-экономическое сотрудничество. Двусторонний товарооборот за 2023 год вырос на 17,5%. Россия остаётся одним из ведущих торгово- экономических партнёров Азербайджана. На территории Азербайджанской Республики реализуются различные инвестпроекты с российским участием. Расширяются контакты между предпринимательскими сообществами, в том числе по линии малого и среднего бизнеса. Важным элементом двустороннего взаимодействия является Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству.
Отмечается обоюдная заинтересованность в дальнейшем развитии российско- азербайджанского стратегического партнёрства и союзничества", - заявили в посольстве РФ в Баку.