«Ադրբեջանը խայտառակ պետություն է ՝ եվրոպական արժեքների հետ կապված՝ միայն իր նավթամուղով»․ ԵԽ պատգամավոր
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Զոնեբորնը գրում է․
«Լեռնային Ղարաբաղում թուրքական մարդասպան դրոնների ապօրինի օգտագործումը փաստագրված է, ինչպես Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում ։ Առանց գերմանական արդյունաբերության ակտիվ աջակցության, այդ դրոնների արտադրությունը անհնար կլիներ»։
Բավարական ընկերությունները մատակարարում են մարտագլխիկներ, ծրագրային ապահովում եւ դիզելային շարժիչներ:
Եվրախորհրդարանի նիստում ԼՂ հարցով պատգամավորը հայտարարել է․
«Դա ավելի լուրջ ճգնաժամ է, քան կորոնովիրուսը, երբ ժողովրդավարական հասարակությունը հարձակվում է կասետային ռումբերով ։ Դա այն է, որ երկու լռելյայնները՝ Բոսֆորը (Թուրքիա - խմբ.) և Բաքուն, անում են Լեռնային Ղարաբաղում։
Ես չէի ցանկանա շատ ժամանակ ծախսել Ադրբեջանի վրա։ Սա խայտառակ պետություն է, որը եվրոպական արժեքների հետ կապված է միայն իր նավթամուղով։ Որպես անկուսակցական խմբի ոչ պաշտոնական խոսնակ ՝ ես ասում եմ, որ ճանաչում եմ Արցախի Հանրապետությունը»։

Немецкий депутат: «Азербайджан - позорное государство, связанное с европейскими ценностями только своим нефтепроводом»
Депутат Европейского Парламента Мартин Зоннеборн пишет:
«Незаконное использование турецких дронов-убийц в Нагорном Карабахе задокументировано, как и в Сирии, Ираке, Ливии.Без активной поддержки немецкой промышленности производство этих дронов было бы невозможным».
Баварские компании поставляют боеголовки, программное обеспечение и дизельные двигатели.
На заседании Европарламента по карабахскому вопросу депутат заявил:
«Это более серьезный кризис чем короновирус, когда демократическое общество атакуют кассетными бомбами. Это то, что два умалишенных — Босфор (Турция - прим.) и Баку, делают в Нагорном Карабахе.
Я не хотел бы тратить много времени на Азербайджан. Это позорное государство, которое связано с европейскими ценностями только своим нефтепроводом. Как неофициальный спикер беспартийной группы, я говорю, что признаю Республику Арцах».