Ադրբեջանում ԱՄՆ նոր դեսպան Մարկ Լիբին Բաքու կժամանի շաբաթվա վերջին
Ադրբեջանում ԱՄՆ նոր դեսպան Մարկ Լիբին Բաքու կժամանի շաբաթվա վերջին։ Այս մասին Turan-ին հայտնի է դարձել դիվանագիտական աղբյուրներից։
Նրա ժամանումը համընկնում է երկկողմ հարաբերությունների վերջերս տեղի ունեցած լարվածության հետ։ Կադրային դիվանագետ Լիբիի թեկնածությունը հաստատվել է Սենատի կողմից նոյեմբերի սկզբին, նրա նշանակումից մոտ մեկուկես տարի հետո։ Վաշինգտոնն Ադրբեջանում դեսպան չունի անցած տարվա ամռանից, երբ Լի Լիթցենբերգերը հեռացավ այդ պաշտոնից։
Լիբին իր կարիերայի ընթացքում զբաղեցրել է Բրյուսելում Եվրամիությանն առընթեր ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը։ Նա նաեւ աշխատել է որպես քաղաքական խորհրդական Վարշավայում, Նիկոսիայում, Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանություններում։ Վաշինգտոնում նա աշխատել է ճգնաժամային կառավարման վարչության փոխտնօրեն պետդեպարտամենտի օպերատիվ կենտրոնում, Կենտրոնական Եվրոպայի գործերի վարչության փոխտնօրեն, Հարավային Եվրոպայի գործերի վարչության տնօրեն, պետդեպարտամենտի քարտուղարության տնօրեն։

Новый посол США в Азербайджане Марк Либби прибудет в Баку в конце недели
Новый посол США в Азербайджане Марк Либби прибудет в Баку в конце текущей недели. Об этом стало известно Turan дипломатических источников.
Приезд совпадает с недавней напряженностью в двусторонних отношениях.  Кандидатура  Либби, кадрового дипломата была утверждена Сенатом в начале ноября, почти через полтора года после его назначения. У Вашингтона нет посла в Азербайджане с лета прошлого года, когда Ли Литценбергер покинул этот пост.
За свою карьеру Либби занимал должность заместителя главы миссии  США при Евросоюзе в Брюсселе. Он также работал политическим советников в посольствах США в ВаршавЕ, Никосии и Багдаде. В Вашингтоне он работал заместителя директора по кризисному управлению в Оперативном центре Государственного департамента; Заместителем директора Управления по делам Центральной Европы; директором Управления по делам Южной Европы и директор секретариата  Госдепартамента.