Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն․ ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողով
Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ հարկավոր է պատժամիջոցներ կիրառել, մինչ Վաշինգտոնը ճնշում է գործադրում Բաքվի վրա Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում:
Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը:
«Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումից 150 օր անց ակնհայտ է, որ Ալիևը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում և անջատում կարևոր ենթակառուցվածքների էլեկտրաէներգիան: Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցները պետք է դրված լինեն սեղանին, մինչ մենք ճնշում ենք գործադրում Լաչինի միջանցքը բացելու համար», - նշված է հանձնաժողովի Twitter-ի էջում հրապարակված գրառման մեջ:
Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը գրառմանը կցել է հաղորդագրություն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղն արդեն 5 ամիս գտնվում է շրջափակման մեջ, գազի և էլեկտրաէներգիայի անջատումները շարունակվում են, իսկ տարածաշրջանի ամենամեծ ջրամբարի պաշարները սպառվում են, ինչը սպառնում է տարածաշրջանը թողնել առանց հիդրոէլեկտրակայանի:

Вашингтон должен ввести санкции в отношении высокопоставленных чиновников Азербайджана: заявление комитета Сената США
Вашингтон, вместе с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, должен ввести санкции в отношении высокопоставленных азербайджанских чиновников. Такое заявление сделал комитет по международным отношениям Сената США.
«Через 150 дней блокады Баку Нагорного Карабаха становится ясно, что Алиев создает гуманитарный кризис и отключает подачу электроэнергии в критически важные объекты инфраструктуры. Вместе с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, на столе должны быть санкции против высокопоставленных азербайджанских чиновников», - говорится в сообщении комитета на его странице в Twitter.
Комитет Сената по международным отношениям приложил к ноте сообщение о том, что Нагорный Карабах уже 5 месяцев находится в осаде, продолжаются отключения газа и электричества, а крупнейшее в регионе водохранилище уже истощено, что грозит оставить регион без гидроэлектростанции.