ABC News հեռուստաալիքը զրպարտության գործի շրջանակում Դոնալդ Թրամփին 15 միլիոն դոլար կվճարի
ABC News հեռուստաալիքը համաձայնել է 15 միլիոն դոլար վճարել նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահական գրադարանին՝ զրպարտության հայցը հարթելու համար՝ եթերում հաղորդավար Ջորջ Ստեֆանոպուլոսի ոչ ճշգրիտ պնդումների առնչությամբ, ըստ որի ընտրված նախագահը գրող Ի. Ջին Քերոլի բռնաբարության համար քաղաքացիական պատասխանատվության է ենթարկվել:
Շաբաթ օրը հայտարարված համաձայնագրի շրջանակում ABC News-ն իր կայքում տեղադրել է խմբագրի գրառումը, որում ափսոսանք է հայտնում Ստեֆանոպուլոսի՝ մարտի 10-ի «Այս շաբաթ» հաղորդաշարի թողարկման ժամանակ արված հայտարարությունների համար։
Ցանցը միաժամանակ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար կվճարի Թրամփի փաստաբան Ալեխանդրո Բրիտոյի փաստաբանական գրասենյակին՝ դատական ծախսերի համար:
Հաշտ գործարքը ստորագրվել է ուրբաթ, նույն օրը, երբ Ֆլորիդայի դաշնային դատավորը Թրամփին և Ստեֆանոպուլոսին հրամայել է հաջորդ շաբաթ առանձին ցուցմունք տալ այդ գործով: Հաշտ գործարքը նշանակում է, որ երդումով ցուցմունքներ այլևս չի պահանջվում:
Ըստ համաձայնագրի՝ ABC News-ը Դոնալդ Թրամփի գրադարանին՝ Ալեխանդրո Բրիտոյի իրավաբանական ընկերության դեպոզիտային հաշվին պետք է 10 օրվա ընթացքում 15 միլիոն դոլար փոխանցի:
Թրամփը դատի է տվել ABC-ին և հայտնի հաղորդավար Ստեֆանոպուլոսին Մայամիի դաշնային դատարանում մի քանի օր անց, երբ ցանցը ցուցադրել է մի հատված, որտեղ Ստեֆանոպուլոսը «բազմիցս խեղաթյուրել է երկու քաղաքացիական հայցերի՝ Քերոլն ընդդեմ Թրամփի դատավճիռները»:
Այս շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչ, հանրապետական ​​Նենսի Մեյսի հետ ուղիղ եթերով հարցազրույցի ժամանակ Ստեֆանոպուլոսը հայտարարել է, որ բռնաբարության և այդ բռնաբարության զոհին զրպարտելու գործով Թրամփը մեղավոր է ճանաչվել:
Սակայն, ինչպես գրում են ամերիկյան լրատվամիջոցները, դատավճիռներից ոչ մեկը՝ Նյու Յորքի օրենսդրությանը համապատասխան, չի առնչվել բռնաբարության փաստի ճանաչմանը։
Դատավարության առաջին դատավարության ժամանակ Թրամփը մեղավոր է ճանաչվել անցյալ տարի Քերոլի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների և զրպարտության մեջ: Ժյուրին որոշել է, որ նա պետք է վճարի նրան հինգ միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Հունվարին Մանհեթենի դաշնային դատարանում տեղի ունեցած երկրորդ դատավարության ժամանակ Թրամփը մեղավոր է ճանաչվել լրացուցիչ զրպարտության համար և պարտավորվել է Քերոլին 83,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար վճարել:
Թրամփը բողոքարկում է երկու դատավճիռները։
Ամերիկյան «Advice» հանդեսի նախկին սյունակագիր Քերոլը 2019 թվականին հրապարակել է հուշեր, որտեղ նա պնդում է, թե 1990-ականների կեսերին Թրամփը բռնաբարել է իրեն «Trump Tower»-ի դիմացի «Բերգդորֆ Գուդման» շքեղ հանրախանութում:
Թրամփը հերքել է կնոջ հայտարարությունը՝ շեշտելով, որ ինքը չի ճանաչում Քերոլին և նրան խանութում երբեք չի հանդիպել։

Телеканал ABC News выплатит 15 млн. долларов Дональду Трампу в рамках дела о клевете
Телеканал ABC News согласился выплатить 15 млн. долларов президентской библиотеке избранного президента США Дональда Трампа, чтобы урегулировать иск о клевете в связи с неточным заявлением ведущего Джорджа Стефанопулоса в эфире о том, что избранный президент был привлечен к гражданской ответственности за изнасилование писательницы И. Джин Кэрролл.
В рамках соглашения, обнародованного в субботу, ABC News разместил на своем сайте примечание редактора, в котором выражается сожаление по поводу заявлений  Стефанопулоса во время выпуска его программы «На этой неделе» от 10 марта.
Телеканал также выплатит один миллион долларов США в качестве судебных издержек юридической фирме адвоката мистера Трампа Алехандро Брито.
Мировое соглашение было подписано в пятницу, в тот же день, когда федеральный судья Флориды приказал Трампу и Стефанопулосу дать раздельные показания по делу на следующей неделе. Мировое соглашение означает, что показания под присягой больше не требуются.
Согласно соглашению, ABC News должна перевести 15 миллионов долларов США для библиотеки мистера Трампа на депозитный счет, которым управляет юридическая фирма мистера Брито, в течение 10 дней.
Трамп подал в суд на ABC и известного ведущего Стефанопулоса в федеральном суде Майами через несколько дней после того, как телеканал выпустил в эфир фрагмент, в котором Стефанопулос «неоднократно искажал вердикты по двум гражданским искам  Кэрролл против  Трампа».
Во время интервью в прямом эфире на этой неделе с представителем Палаты представителей Нэнси Мейс, республиканкой, Стефанопулос заявил, что Трамп был «признан виновным в изнасиловании и клевете на жертву этого изнасилования».
Однако ни один из вердиктов не касался признания факта изнасилования в соответствии с законодательством Нью-Йорка, пишут американские СМИ.
В ходе первого судебного процесса, который был передан в суд, в прошлом году Трамп был признан виновным в сексуальном насилии и клевете на  Кэрролл. Присяжные постановили, что он должен выплатить ей пять миллионов долларов США. В январе на втором судебном процессе в федеральном суде Манхэттена Трампа признали виновным по дополнительным искам о клевете и обязали выплатить Кэрролл 83,3 миллиона долларов США.
Трамп обжалует оба приговора.
Кэрролл, бывшая обозревательница журнала Advice, опубликовала мемуары в 2019 году, в которых заявила, что  Трамп изнасиловал ее в середине 1990-х годов в Bergdorf Goodman, роскошном универмаге на Манхэттене, расположенном через дорогу от Trump Tower, после того, как их пути пересеклись у входа.
Трамп опроверг ее заявление, заявив, что не знаком с  Кэрролл и никогда не сталкивался с ней в магазине.