ԶԵԲ-ի և ԿԶԵՀ-ի միջոցները բավարար չեն Ղրղզստանի և Հայաստանի ԵԱՏՄ-ում զարգացման միջին մակարդակ դուրս գալու համար. նախարար
Զարգացման եվրասիական բանկի և Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցները բավարար չեն Ղրղզստանի և Հայաստանի ԵԱՏՄ-ում զարգացման միջին մակարդակ դուրս գալու համար: Նման հայտարարություն է արել ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Սերգեյ Գլազևը ԵԱՏՄ զարգացման և աջակցության նոր ինստիտուտի ստեղծման հարցերով նիստում, հայտնում է Economist ֆինանսական պարբերականը։
Ըստ Սերգեյ Գլազևի, ԵՏՀ-ն կարծում է, որ այն միջոցների ծավալը, որն անհրաժեշտ է Ղրղզստանին և Հայաստանին ԵԱՏՄ-ում զարգացման միջին մակարդակ դուրս գալու համար, ավելի մեծ է, քան տարածաշրջանային ֆինանսական ինստիտուտների` ԵԱԶԲ-ի և ԵԱԶԲ-ի հնարավորություններն են: ԵՏՀ նախարարն ընդգծել է, որ այս պայմաններում կարևոր է լիովին օգտագործել առկա ֆինանսական ռեսուրսները և ուժեղացնել մշակվող ներդրումային նախագծերի փորձագիտական ուղեկցումը:
Աշխատանքային խմբի մասնակիցներն ընդգծել են, որ ներկայումս նախագծերի մասշտաբները, որոնք պատրաստվել են ֆինանսավորման համար, զարգացման գործող ինստիտուտների առկա հնարավորություններից քիչ են:
Հետեւաբար, կարեւոր խնդիր է բարձրացնել կարողությունները փորձաքննության եւ ներկայացնել ներդրումային ծրագրեր, որպեսզի հետագայում բարձրացնել միջոցներ:

Средств ЕАБР и ЕФСР недостаточно для выхода Кыргызстана и Армении на средний уровень развития в ЕАЭС: Министр ЕЭК
Средств Евразийского банка развития и Евразийского фонда стабилизации и развития недостаточно для выхода Кыргызстана и Армении на средний уровень развития в ЕАЭС. Такое заявление сделал министр по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергей Глазьев на заседании по вопросам создания нового института развития и поддержки ЕАЭС, передает финансовое издание Economist.
По словам Сергея Глазьева, ЕЭК считает, что объем средств, который необходим Кыргызстану и Армении для выхода на средний уровень развития в ЕАЭС, на порядок превышает возможности региональных финансовых институтов, таких как ЕАБР и ЕФСР. Министр ЕЭК подчеркнул, что в этих условиях важно полностью использовать имеющиеся финансовые ресурсы и усилить экспертное сопровождение разрабатываемых инвестиционных проектов.
Участники рабочей группы подчеркнули, что в настоящее время масштаб проектов, которые подготовлены для финансирования, меньше существующих возможностей действующих институтов развития. Поэтому важной задачей является наращивание потенциала по проведению экспертизы и представлению инвестиционных проектов с целью последующего привлечения средств.