NVIDIA-ի գլխավոր տնօրենը տեսաուղերձ է հղել Հայաստանում Firebird AI տվյալների կենտրոնի գործարկման առթիվ
Շուկայական կապիտալիզացիայով աշխարհի ամենաթանկ ընկերության՝ NVIDIAգլխավոր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը տեսաուղերձ է ձայնագրել Հայաստանում Firebird AI տվյալների կենտրոնի գործարկման կապակցությամբ:
Ուղերձում նա, մասնավորապես, նշում է. ՛՛Բարև՛, Հայաստան: Բարև՛, Ղազախստան: Վարչապետ Փաշինյա՛ն, [Ղազախստանի] փոխվարչապետ Մադի՛և, հարգելի՛ առաջնորդներ և Firebird-ի իմ ընկերնե՛ր, շնորհավորում եմ ձեզ:
Վերջին 15 տարիների ընթացքում հաշվողական տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջընթացը հնարավոր է դարձրել իսկապես ակնառու մի բան՝ արհեստական բանականությունը: Այն, ինչ ժամանակին միայն գիտական հետազոտությունների առարկա էր, այսօր դարձել է մարդկության կողմից երբևէ ստեղծված ամենաօգտակար տեխնոլոգիաներից մեկը, և այն ներդրվում է ավելի արագ, քան պատմության ցանկացած այլ տեխնոլոգիա:
Արհեստական ինտելեկտը կիրառվում է բոլոր ոլորտներում՝ առողջապահությունից և գիտական հետազոտություններից մինչև արդյունաբերություն, ֆինանսներ, տրանսպորտ և ստեղծագործական գործունեություն: Բժիշկները վերլուծում են բժշկական նկարները և ընտրում անհատականացված բուժում: Բանկերը հայտնաբերում են խարդախությունները և իրական ժամանակում կառավարում ռիսկերը: Արտադրողները հայտնաբերում են թերությունները նույնիսկ նախքան արտադրանքի՝ գործարանը լքելը: Գիտնականները հայտնաբերում են նոր դեղամիջոցներ և նյութեր: Եվ ընկերությունները ստեղծում են ավելի ու ավելի խելացի ծրագրակազմ և AI գործակալներ, որոնք ունակ են տրամաբանելու, կոդավորելու և գործելու իրենց անունից:
Եվ սա միայն սկիզբն է: Շուտով արհեստական ինտելեկտը համատարած կլինի. այն կդառնա յուրաքանչյուր հավելվածի, յուրաքանչյուր սարքի և յուրաքանչյուր աշխատանքային հոսքի մի մասը: AI-ի պահանջարկն այսօր նշանակում է հաշվարկային հզորության պահանջարկ: Յուրաքանչյուր հարցում, յուրաքանչյուր ագենտ և հիմնավորման յուրաքանչյուր փուլ առաջացնում է նշաններ, և յուրաքանչյուր նշան պահանջում է հաշվարկային ռեսուրսներ:
Ինչպես իրենց ժամանակ էլեկտրաէներգիան և ինտերնետը՝ արհեստական ինտելեկտը կդառնա ենթակառուցվածքների նոր տեսակ, որը ստեղծում է ինտելեկտ յուրաքանչյուր թվային հավելվածի, յուրաքանչյուր ընկերության և յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Ամբողջ աշխարհում հասանելի կլինեն բարձրակարգ ամպային AI ծառայություններ, ինչպիսիք են OpenAI-ն և Anthropic-ը: Բայց ինտելեկտը, ինչպես էներգիան, հնարավոր չէ պարզապես ներմուծել: Յուրաքանչյուր ընկերություն և յուրաքանչյուր երկիր պետք է ստեղծի իր սեփական արհեստական ինտելեկտը: Ոչ մի պետություն չի կարող իր ողջ ինտելեկտը աութսորսինգ անել։
Այսօր Հայաստանն ու Ղազախստանը ստեղծում են ենթակառուցվածք, որը թույլ կտա զարգացնել սեփական արհեստական ինտելեկտն իրենց տանը։ Այդ իսկ պատճառով մեզ համար մեծ պատիվ է, որ դուք ընտրել եք Firebird-ը և NVIDIA-ն՝ ձեր երկրների AI ենթակառուցվածքը ստեղծելու համար: Այս ենթակառուցվածքը կծառայի ձեր հետազոտողներին, ստարտափներին, արդյունաբերությանը և պետական կառույցներին: Այն Հայաստանի և Ղազախստանի ականավոր ստեղծողներին և մշակողներին կտրամադրի հաշվողական հզորություններ արհեստական ինտելեկտի հաջորդ սերնդի ստեղծման համար և թույլ կտա այդ տարածաշրջանին դառնալ ԱԻ համաշխարհային տնտեսության մի մասը:
Առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում Firebird-ը նախատեսում է Հայաստանում և Ղազախստանում տեղակայել 250 ՄՎտ NVIDIA ԱԻ ենթակառուցվածք: Սա մագնիս կդառնա ամբողջ աշխարհի ընկերությունների համար՝ նրանց հնարավորություն տալով այստեղ կառուցել և գործարկել իրենց AI համակարգերը: Միեւնույն ժամանակ, դա կդառնա նոր սերնդի սարտափների առաջացման կատալիզատոր, որը կարող է ապավինել հաշվողական հզորությանը, որն այժմ հասանելի է ձեր տանը. AI գործարանները էներգիան վերածում են ինտելեկտի: Դա արհեստական ինտելեկտի դարաշրջանի ենթակառուցվածքն է։
Շնորհավորում եմ Firebird-ին, Հայաստանին, Ղազախստանին և բոլոր նրանց, ում շնորհիվ այս օրը հնարավոր դարձավ: NVIDIA-ն հպարտ է, որ ձեր կողքին է՛՛:

Гендиректор NVIDIA Дженсен Хуанг записал видеообращение по случаю запуска AI-дата-центра Firebird в Армении
Гендиректор (CEO) самой дорогой компании мира по рыночной капитализации NVIDIA Дженсен Хуанг записал видеообращение по случаю запуска AI-дата-центра Firebird в Армении:
Здравствуйте, Армения! Здравствуйте, Казахстан! Премьер-министр Пашинян, заместитель премьер-министра [Казахстана ]Мадиев, уважаемые лидеры и мои друзья из Firebird — поздравляю вас.
За последние 15 лет прогресс в области вычислительных технологий сделал возможным нечто поистине выдающееся — искусственный интеллект. То, что когда-то было лишь предметом научных исследований, сегодня стало одной из самых полезных технологий, когда-либо созданных человечеством, и внедряется она быстрее, чем любая другая технология в истории.
Искусственный интеллект применяется во всех сферах — от здравоохранения и научных исследований до промышленности, финансов, транспорта и творческой деятельности. Врачи анализируют медицинские снимки и подбирают персонализированное лечение. Банки выявляют мошенничество и управляют рисками в режиме реального времени. Производители обнаруживают дефекты еще до того, как продукция покидает завод. Ученые открывают новые лекарства и материалы. А компании создают все более интеллектуальное программное обеспечение и ИИ-агентов, способных рассуждать, писать код и действовать от их имени.
И это только начало. Вскоре искусственный интеллект будет повсеместным — он станет частью каждого приложения, каждого устройства и каждого рабочего процесса. Спрос на ИИ сегодня означает спрос на вычислительные мощности. Каждый запрос, каждый агент и каждый этап рассуждения генерируют токены, а каждый токен требует вычислительных ресурсов.
Подобно электричеству и интернету в свое время, искусственный интеллект станет новым видом инфраструктуры, создающей интеллект для каждого цифрового приложения, каждой компании и каждого гражданина. По всему миру будут доступны превосходные облачные ИИ-сервисы, такие как OpenAI и Anthropic.
Но интеллект, как и энергию, невозможно просто импортировать. Каждая компания и каждая страна должны создавать собственный искусственный интеллект. Ни одно государство не может передать весь свой интеллект на аутсорсинг. Сегодня Армения и Казахстан создают инфраструктуру, которая позволит развивать собственный искусственный интеллект у себя дома.
Именно поэтому для нас большая честь, что вы выбрали Firebird и NVIDIA для создания ИИ-инфраструктуры ваших стран. Эта инфраструктура будет служить вашим исследователям, стартапам, промышленности и государственным структурам. Она предоставит выдающимся создателям и разработчикам Армении и Казахстана вычислительные мощности для создания следующего поколения искусственного интеллекта и позволит этому региону стать частью глобальной экономики ИИ.
В течение следующих 12 месяцев Firebird планирует развернуть в Армении и Казахстане 250 МВт ИИ-инфраструктуры NVIDIA. Это станет магнитом для компаний со всего мира, предоставив им возможность создавать и запускать свои ИИ-системы здесь.
Одновременно это станет катализатором появления нового поколения стартапов, которые смогут опираться на вычислительные мощности, теперь доступные у вас дома. ИИ-фабрики превращают энергию в интеллект. Это инфраструктура эпохи искусственного интеллекта.
Поздравляю Firebird, Армению, Казахстан и всех, благодаря кому сегодняшний день стал возможен. NVIDIA гордится тем, что находится рядом с вами.