«WCIT 2019» հայտարարել է համաժողովի բացման բանախոսների անունները
«WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեն հայտարարել է Երևանում կայանալիք ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի բացման բանախոսների անունները։ Հոկտեմբերի 7-ին «WCIT 2019»-ին բացման ելույթներով հանդես կգան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի նախագահ Իվոն Չուն և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։ WCIT 2019-ի և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։
«WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը տեղի կունենա Երևանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Համաժողովը հյուրընկալվում է Հայաստանում՝ ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո և աջակցությամբ։ ՏՏ համաշխարհային համաժողովը հիմնադրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը։ Համաժողովը կազմակերպում է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։

"WCIT 2019" объявил имена спикеров ереванской конференции
Организационный комитет «WCIT 2019» объявил имена выступающих на открытии 23-й Всемирной IT-конференции в Ереване. 7 октября с приветственными речами на открытии «WCIT 2019» выступят премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Всемирного альянса информационных технологий и услуг Ивон Чу и председатель Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян.
Всемирный ИТ-форум «WCIT» в этом году пройдет под рубрикой «Сила децентрализации. ожидания и опасность». В ходе конференции будут подробно обсуждаться, как информационные и коммуникационные технологии как в позитивном, так и в негативном плане трансформируют нашу жизнь, какое влияние оказывают на прибыль и благополучие, безопасность, демократию и гуманизм.
На ереванском форуме ожидается более 2000 участников из 70 стран. Правительство Армении провозгласило ИТ стратегическим направлением развития экономики. 45% экспорта ИТ-продукции направляются в США и Канаду, 25% - в Европу, 11% - в Азию и т.д. В Армении насчитывается около 900 компаний ИКТ, включая получившие мировое признание PicsArt, Softconstruct, Renderforest, Joomag и др.
Всемирный ИТ-форум "WCIT 2019" пройдет в Ереване 6-9 октября. Форум проводится в Армении под высоким патронатом и при содействии Правительства РА. Всемирный ИТ-форум основан Всемирным альянсом информационных технологий и услуг. Форум организует Союз предприятий передовых технологий.