Պեկինից և Շանհայից Երևան ուղիղ չվերթները կարող են մեկնարկել արդեն հունիսին
Պեկինից և Շանհայից Երևան ուղիղ չվերթները կարող են մեկնարկել արդեն հունիսին։ Այս մասին հայկական մասնավոր ընկերությունը բանակցություններ է վարում չինական երկու խոշորագույն ավիափոխադրողների հետ, հայտնել Է Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը։
Այժմ ուղիղ չվերթն իրականացվում է միայն Ուրումչիից: Միևնույն ժամանակ, Չինաստանից զբոսաշրջիկների հոսքը 2025 թվականին աճել է 37%-ով և կազմել մոտ 45 հազար մարդ՝ չնայած սահմանափակ օդային հաղորդակցությանը:
Իշխանությունները չինական շուկան դիտարկում են որպես զբոսաշրջության դիվերսիֆիկացման առանցքային ուղղություններից մեկը այն ֆոնին, որ բոլոր այցերի ավելի քան 40%-ը նախկինի պես բաժին է ընկնում Ռուսաստանին:

Прямые рейсы из Пекина и Шанхая в Ереван могут запустить уже в июне
Прямые рейсы из Пекина и Шанхая в Ереван могут запустить уже в июне. Переговоры об этом ведет армянская частная компания с двумя крупнейшими китайскими авиаперевозчиками, сообщила глава Комитета по туризму Лусине Геворгян.
Сейчас прямой рейс выполняется только из Урумчи. При этом поток туристов из Китая в 2025 году вырос на 37% и составил около 45 тысяч человек — несмотря на ограниченное авиасообщение. Власти рассматривают китайский рынок как одно из ключевых направлений диверсификации туризма на фоне того, что более 40% всех визитов по-прежнему приходится на Россию.