ՀՀ միջազգային պահուստների մակարդակն աննախադեպ է. Կենտրոնական բանկ
ՀՀ Կենտրոնական բանկը տեղեկացնում է, որ 168.am կայքի կողմից հրապարակված «Հայաստանի միջազգային պահուստներն այլևս աննախադեպ չեն. Ինչ կատարվեց Նիկոլ Փաշինյանի գրառումից մի քանի օր անց» վերտառությամբ հոդվածը (https://168.am/2019/12/13/1221569.html) մասնագիտական հիմնավորում չունի: ՀՀ միջազգային պահուստների մակարդակն իսկապես աննախադեպ է և տվյալ նվազումը բնականոն սեզոնային բնույթի է: Ինչպես նախկինում նշվել էր՝ սխալ է պահուստների վերաբերյալ դատողություն անել մեկ ամսվա փոփոխության տեղեկատվության հիման վրա և պահուստների փոփոխությունը պետք է դիտարկել դինամիկայի կամ տրենդի ներքո՝ ավելի երկար ժամանակահատվածի համար:
Օրինակ, 2019 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ պահուստները 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել են 257 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Հոդվածի հեղինակը համեմատություն է անցկացնում 2013 թվականի պահուստների համեմատ, սակայն հայտնի է, որ 2013 թվականի սեպտեմբերին պահուստների 2,430 մլն մակարդակը պայմանավորված էր եվրոբոնդի թողարկմամբ և ռուսական վարկի ներգրավմամբ: Այդ մակարդակը պահպանվել է մի քանի օր, իսկ նույն 2013 թվականի նոյեմբեր ամսին պահուստների թիվը կազմում էր արդեն 2,022 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ինչ վերաբերվում է նոյեմբեր ամսվա ընթացքում փոփոխությանը նախորդ ամսվա նկատմամբ, ապա հարկավոր է նշել, որ շատ առևտրային կազմակերպություններ տարեվերջին կա՛մ իրենց պարտավորություններն են կատարում, կա՛մ նոր առևտրային հարաբերություններ են ստեղծում, ինչը կարող է ենթադրել փոխանցումների ծավալի աճ:
Նոյեմբեր ամսվա ընթացքում պահուստների նվազման պատճառ է հանդիսացել նաև ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված պետական պարտքի սպասարկումը:
Հարկավոր է հավելել նաև, որ նման սեզոնային տատանում պատմականորեն տեղի է ունենում նաև դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում՝ արդեն աճի ուղղությամբ:
Այսպիսով, կարելի է պնդել, որ ՀՀ միջազգային պահուստների մակարդակն իսկապես աննախադեպ է: Որպես հիմնավորում՝ հարկավոր է դիտարկել պահուստների չափը վերջին 10 տարվա համար միջին ամսական ցուցանիշով՝ զերծ մնալով ամիս ամսվա վրա կարճաժամկետ տատանումները որպես պահուստի փոփոխություն գնահատական տալուց. բացի այդ 2019 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ միջազգային պահուստների մակարդակը նույնպես պատմականորեն բարձր է նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի՝ նոյեմբերի համեմատ։

Уровень международных резервов Армении достиг беспрецедентных размеров: ЦБ
Центральный банк Армении опроверг публикации СМИ о том, что международные резервы Армении отныне сократились.
В заявлении ЦБ, в частности, отмечается: «Временное сокращение международных резервов Армении носит сезонный характер, а в целом эти резервы дейстивтельно достигли беспрецедентных размеров. Как мы ранее отмечали, неправильно делать суждения о размере резервов на основе в разрезе данных одного месяца. Это показатель следует рассматривать в динамике более длительного периода.
К примеру, по состоянию на конец ноября 2019 года резервы увеличились по сравнению с аналогичным периодом 2018 года на $ 257 млн.
Автор статьи проводит аналоги c 2013 годом, однако, как известно, беспрецедентный уровень международных резервов 2013 года ($2430 млн) был обусловлен выпуском евробондов и привлечением российского кредита. Этот показатель сохранился лишь несколько дней, а уже в ноябре того же года он упал до $2022 млн.
Что касается колебаний последних месяцев, то отметим, что многие коммерческие организации в конце года либо покрывают свои финансовые обязательства в годовом разрезе, либо создают новые торговые отношения, что может предполагать рост объемов переводов. Кроме того, к соркащению объемов международных резервов в ноябре текущего года привело обслуживание внешнего долга со стороны государства.
Можно также добавить, что подобное сезонное колебание происходит и в декабре, но уже с тенденцией роста.
С учетом всего сказанного можно смело заверить, что международные резервы Армении в разрезе последних 10 лет действительно достигли беспрецедентных размеров. И это с учетом того, что уровень международных резервов в ноябре текущего года поднялся по сравнению с тем же периодом прошлых лет», - говорится в сообщении ЦБ.