Բրազիլիայից Հայաստան է բերվել կոկաինի՝ մոտ 300 հզր դոլար արժողությամբ մաքսանենգ խմբաքանակ
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից բացահայտվել է թմրամիջոցների մաքսանենգության հերթական խոշոր դեպքը:
Մասնավորապես, մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչություն օպերատիվ տեղեկություն է ստացվել այն մասին, որ հնարավոր է Սան-Պաուլո-Դոհա-Երևան ավիաչվերթով Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող ուղևորներից մեկը «կոկաին» տեսակի թմրամիջոց է տեղափոխում:
Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից «Զվարթնոց» օդանավակայանի ժամանման սրահի մաքսային հսկողության գոտում մաքսային հսկողության է ենթարկվել Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության քաղաքացու ուղեբեռը, ինչից հետո որոշում է կայացվել կիրառել մաքսային հսկողության բացառիկ ձև` անձնական մաքսային զննում: Բրազիլիայի քաղաքացին Զվարթնոց օդանավակայանից տեղափոխվել է բժշկական հաստատություն:
Համակարգչային տոմոգրաֆիայի և հետագա բժշկական միջամտության արդյունքում պարզվել է, որ տվյալ քաղաքացին կուլ տալու և ստամոքսում պահելու եղանակով Բրազիլիայից Հայաստան մաքսանենգությամբ տեղափոխել է «կոկաին» տեսակի թմրանյութի պարունակությամբ 80 պատիճ` 746 գրամ ընդհանուր քաշով: Ի դեպ, Գ.Ռ.-ի ուղևորությունը Բրազիլիայից Հայաստան տևել է շուրջ 24 ժամ:
Հարկ է նշել, որ ստամոքսում պահելու եղանակով թմրանյութերի տեղափոխումը մեծ վտանգ է ներկայացնում փոխադրող անձի կյանքի համար` հաշվի առնելով, որ երկար թռիչքների ժամանակ առկա է պատիճներից թմրանյութի արտահոսք տեղի ունենալու վտանգ, որը գերդոզավորման պատճառով հանգեցնում է փոխադրող անձի մահվան:
ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Բրազիլիայի քաղաքացին կալանավորվել է: Իրականացվում է նախաքննություն: Հայտնաբերված և առգրավված թմրանյութի արժեքը Հայաստանի սև շուկայում կազմում է շուրջ 300.000 ԱՄՆ դոլար:
Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից շարունակվում է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների անցկացումը` գործի հետ առնչություն ունեցող հնարավոր այլ անձանց շրջանակը պարզելու նպատակով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Контрабандой из Бразилии в Армению в желудке одного из пассажиров доставлена крупная партия «кокаина»
Управление по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов выявило очередной крупный случай контрабанды наркотиков. В частности, в Управление по борьбе с контрабандой поступило оперативное сообщение о том, что, возможно, один из пассажиров, прибывающих в Армению на авиарейсе Сан-Паулу-Доха-Ереван из Федеративной Республики Бразилия, перевозит кокаин.
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой в зоне таможенного контроля в зале прибытия аэропорта «Звартноц» подвергли таможенному контролю багаж гражданина Федеративной Республики Бразилия, после чего было принято решение применить исключительную форму таможенного контроля - личный таможенный досмотр. Гражданин Бразилии из аэропорта «Звартноц» был доставлен в одно из ереванских медучреждений. В результате компьютерной томографии и дальнейшего медицинского осмотра выяснилось, что данный гражданин путем глотания и хранения в желудке доставил из Бразилии в Армению контрабандой 80 капсул с содержанием кокаина общим весом в 746 граммов. Кстати перелет Г.Р. из Бразилии в Армению составил около 24 часов.
Следует отметить, что перевозка наркотиков путем содержания в желудке представляет большую опасность для жизни перевозчика, учитывая, что во время длительных полетов существует опасность утечки наркотиков из капсул, что приводит к смерти перевозчика. В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном управлении КГД по признакам статьи 267.1 Уголовного кодекса РА, гражданин Бразилии арестован. Стоимость обнаруженных и конфискованных наркотиков на черном рынке Армении составляет около 300.000 долларов США. Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой продолжают проводить оперативно-розыскные мероприятия с целью выяснения круга других возможных лиц, имеющих отношение к делу.