Զախարովան անդրադարձել է Երևանի կողմից ՀԱՊԿ զորավարժություններից հրաժարվելու մասին հարցին
ՀԱՊԿ-ի հարցում Հայաստանը շարունակում է գործել իր զինված ուժերի առջեւ դրված առաջնահերթ խնդիրներից ելնելով՝ հաշվի առնելով առկա իրավիճակը։ Այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի կողմից իր տարածքում ՀԱՊԿ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու մերժումը։
«Լրագրողների հետ շփման ընթացքում Հայաստանի առաջնորդը շատ այլ ուշագրավ հայտարարություններ է արել, մասնավորապես, ՀԱՊԿ-ի մասով, ինչն արդեն մեկնաբանվել է Կրեմլում։ Ակնհայտ է, որ այս հարցում Հայաստանը շարունակում է գործել՝ ելնելով այն առաջնահերթ խնդիրներից, որոնք դրված են իր զինված ուժերի առջեւ՝ հաշվի առնելով առկա իրավիճակը»- նշել Է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ տարի Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը զորակազմ չի հատկացրել Ղազախստանում կայանալիք ՀԱՊԿ համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու համար։ «Դա, անշուշտ, որոշակի դժվարություններ է ստեղծում դաշնակիցների համար՝ ստիպելով վերաձեւակերպել ռազմական գերատեսչությունների գծով արդեն համաձայնեցված ծրագրերը։ Որքան հայտնի է, նման աշխատանք տարվում է ՀԱՊԿ շրջանակում եւ կարծում ենք, որ արդյունքում կգտնվեն ՀԱՊԿ խաղաղապահների զորավարժությունների կազմակերպման օպտիմալ լուծումներ»,-ասել էնա։

Захарова: Лидер Армении сделал много других примечательных заявлений. В частности, и по ОДКБ
В вопросе ОДКБ Армения продолжает действовать исходя из тех приоритетных задач, перед ее вооруженными силами, принимая во внимания текущую ситуации. Об этом заявила официальный представитель МИД Мария Захарова, комментируя отказ Армении провести совместные учения ОДКБ на своей территории.
«В ходе общения с журналистами лидер Армении сделал много других примечательных заявлений. В частности, и по ОДКБ, что уже было прокомментировано в Кремле. Очевидно, что в данном вопросе Армения продолжает действовать, исходя из тех приоритетных задач, перед ее вооруженными силами, принимая во внимания текущую ситуацию», - отметила Захарова.
Она напомнила, что и прошлом году Минобороны Армении не выделило воинский контингент для участия в совместных учениях ОДКБ в Казахстане. «Это безусловно создает определенные трудности для союзников, вынуждая перекраивать уже согласованные по линии военных ведомств планы. Насколько известно, такая работа ведется в рамках ОДКБ и полагаем, что в итоге будут найдены оптимальные решения по организации учений миротворцев ОДКБ».