Մենք պատասխան ավերիչ հարվածներ ենք հասցրել Հայաստանին. Ալիևի բարձրագոչ հայտարարությունը
«Երեկ կեսօրին Հայաստանը հերթական ռազմական սադրանքն է իրականացրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի Թովուզի ուղղությամբ։ Առաջին անգամը չէ, որ Հայաստանը ռազմական սադրանքներ է իրականացնում պետական սահմանին։ Այս սադրանքների արդյունքում վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում զոհվել են մեր զինծառայողները, ինչպես նաև քաղաքացիական անձինք։ Հերթական սադրանքի արդյունքում զոհվել են մեր մի քանի զինծառայողներ։ Անսպասելիորեն մեր դիրքերը հրետանային գնդակոծության ենթարկվեցին, և այդ կեղտոտ գործողությունների արդյունքում զոհվեցին և վիրավորվեցին մեր զինծառայողները»։ Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը, այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի նիստում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ «Հայաստանի հերթական սադրանքը վճռականորեն կասեցվել է եւ հակառակորդը ստացել է համարժեք պատասխան»: «Մեր զինծառայողները վրեժխնդիր են եղել։ Հայկական կողմի բոլոր փորձերը ձախողվել են, Ադրբեջանը պաշտպանել է իր պետական սահմանը, եւ հայ զինվորները չեն կարողացել նույնիսկ մեկ սանտիմետր անցնել ադրբեջանական հող»,- ասել է Իլհամ Ալիեւը: Նախագահը տեղեկացրել է, որ այսօր սահմանին իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ:
«Երեկ գիշեր կապի մեջ էի բոլոր համապատասխան կառույցների և հրամանատարների հետ ։ Այսօր առավոտյան օպերատիվ տեղեկատվություն հաղորդեցինք, որ սահմանին իրավիճակը չի կայունացել։ Ամբողջ պատասխանատվությունն ընկած է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։ Հենց Հայաստանի ղեկավարության գործունեությունների պատճառով են նման միջադեպեր տեղի ունենում։ Մի կողմից նրանք դիմում են միջազգային հանրությանը և օգնություն են խնդրում զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համար, իսկ մյուս կողմից ՝ գնդակոծում են մեր գյուղերն ու քաղաքացիական բնակչությունը ՝ ռազմական սադրանքներ իրականացնելով, ցանկանում են հարձակվել Ադրբեջանի տարածքի վրա և գրավել մեր դիրքերը։ Ամբողջ պատասխանատվությունն ընկած է Հայաստանի ղեկավարության վրա ։ Ադրբեջանը շարունակելու է պաշտպանել իր սահմաններն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Երեկ գիշեր ու ցերեկ թշնամու ուղղությամբ հասցված ավերիչ հարվածները հերթական անգամ ցույց տվեցին դա։ Զոհված զինծառայողները վրեժխնդիր են եղել, նրանց արյունը չի մնացել ու չի մնա երկրի վրա», - ասել է նախագահը։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ հայկական կողմի այս գործողությունները հերթական անգամ ցույց են տալիս «նրա ագրեսիվ քաղաքականությունը»: «Այս քաղաքականությունը տրամաբանորեն հնարավոր չէ բացատրել, որովհետև այն բավականին հակասական է և մեծ վտանգի աղբյուր է հենց Հայաստանի համար»,- տարակուսել է Ալիևը։
«Ես բազմիցս ասել եմ և ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել, որ Ադրբեջանը երբեք չի համակերպվի իր տարածքների օկուպացիայի հետ և ամեն ինչ կանի, որպեսզի վերականգնի իր տարածքային ամբողջականությունը»- հայտարարել է Երկրի ղեկավարը:
Իլհամ Ալիեւն ընդգծել է, որ համապատասխան դիմումներ են արվել միջազգային կազմակերպություններին, եւ հենց որ օպերատիվ իրավիճակը թույլ տա, օտարերկրյա պետությունների ռազմական ներկայացուցիչները կհրավիրվեն այդ տարածք:
«Թող իրենց աչքերով տեսնեն, թե ով է կատարել այդ ռազմական սադրանքը, ինչ է տեղի ունեցել այդ ռազմական սադրանքի արդյունքում և ով է պատասխանատու իրավիճակի սրման համար։ Մեր գործը ճիշտ է, և Ադրբեջանը ոչ մի քայլ հետ չի կանգնի իր սկզբունքային դիրքորոշումից», - ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը ։

Ильхам Алиев рассказал об операции «Месть»: «Мы нанесли по Армении ответные разрушительные удары»
«Вчера днем Армения совершила очередную военную провокацию на Товузском направлении государственной границы между Азербайджаном и Арменией. Уже не первый раз, когда Армения совершает военные провокации на государственной границе. В результате этих провокаций за последние несколько месяцев погибли наши военнослужащие, а также гражданские лица. В результате очередной провокации погибли несколько наших военнослужащих. Неожиданно наш военный пост был подвергнут артиллерийскому обстрелу, и в результате этих действий погибли и были ранены наши военнослужащие». Как сообщает АзерТАдж, об этом заявил президент Ильхам Алиев на заседании Совета Безопасности Азербайджана.
Глава государства подчеркнул, что очередная провокация Армении была решительно пресечена и противник получил адекватный ответ. «Наши военнослужащие были отомщены. Все попытки армянской стороны провалились, Азербайджан защитил свою государственную границу, и армянские солдаты не смогли пройти на азербайджанскую землю даже на сантиметр», - сказал Ильхам Алиев. Президент сообщил, что ситуация на границе сегодня продолжает оставаться напряженной.
«Вчера ночью я был на связи со всеми соответствующими структурами и командующими. Сегодня утром мне доложили оперативную информацию - ситуация на границе не стабилизировалась. Вся ответственность лежит на военно-политическом руководстве Армении. Именно из-за двуличной деятельности руководства Армении происходят такие инциденты. С одной стороны, они обращаются к международной общественности и просят помощи для укрепления режима прекращения огня на линии соприкосновения войск, а с другой стороны - они обстреливают наши села и гражданское население, совершая военные провокации, хотят напасть на территории Азербайджана и захватить наши позиции. Эта политика ведет Армению в пропасть. Вся ответственность лежит на руководстве Армении. Азербайджан и впредь будет защищать свои границы и территориальную целостность. Разрушительные удары, нанесенные по врагу вчера днем и сегодня ночью, в очередной раз продемонстрировали это. Погибшие военнослужащие были отомщены, их кровь не осталась и не останется на земле», - сказал президент.
Глава государства отметил, что действия армянской стороны «в очередной раз демонстрируют ее агрессивную политику. Эту политику невозможно объяснить логически, потому что она достаточно противоречива и является источником большой опасности для самой Армении».
«Я неоднократно говорил и хочу сказать еще раз - Азербайджан никогда не смирится с оккупацией своих территорий и сделает все возможное, чтобы восстановить свою территориальную целостность», - заявил глава государства.
Ильхам Алиев подчеркнул, что сделаны соответствующие обращения в международные организации, и как только позволит оперативная обстановка, военные представители иностранных государств будут приглашены на эту территорию.
«Пусть своими глазами увидят, кто совершил эту военную провокацию, что произошло в результате этой военной провокации и кто ответственен за эскалацию ситуации. Наше дело правое, и Азербайджан ни на шаг не отступит от своей принципиальной позиции», - сказал президент Ильхам Алиев.