ՀՀ ՊՆ-ն անրադարձավ ռուսական ԶԼՄ-երի տարածած լուրին՝ պաշտպանական գերատեսչությանը նոտա հղելու վերաբերյալ
ՀՀ ՊՆ-ին ռուսական կողմից բողոքի նոտայի մասին տեղեկություններ տարածողները ամեն ինչ խառնել են իրար։ Այսպես PrimeNews-ի հետ զրույցում արձագանքեց ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով ռուսական ԶԼՄ-երի տարածած այն լուրը, ըստ որի Ռուսաստանը նոտա է հղել պաշտպանական գերատեսչությանը ռուսական ORSIS ընկերության բողոքի հիման վրա առ այն, որ նրան «ապօրինի զրկել են ՀՀ ՊՆ մատակարարների մրցույթում մասնակցության իրավունքից»։
«Բողոքի նոտաները, որպես կանոն, այդպիսին չեն լինում, բողոքի նոտայում չեն խնդրում հանգուցալուծել խնդիրը ու հասկանալ իրավիճակի մանրամասները», -հավելեց ՊՆ խոսնակը՝ ցավ հայտնելով, որ թեման շարունակվում է շահարկվել «անանուն աղբյուրների վրա հղում տալով, համեմված անհասկանալի բացատրություններով»:
Միևնույն ժամանակ նա զերծ մնաց այս հարցի շուրջ գնահատականներ հնչեցնելուց,քանի դեռ իրավական գործընթաց է ընթանում։ Նա ուղղակի նորից պարզաբանեց, որ ORSIS-ի գլխամասային ընկերությունն ու հայաստանյան ներկայացուցչությունը տարբեր իրավակլան կառույցներ են:Հովհաննիսայնը ցավ հայտնեց, որ տարբեր շահարկումների պատճառով այս թեման ի սկզբանե սխալ լուսաբանվեց․ «Հայտարարություններ տարածվեցին, որ քրեական գործ է հարուցված, հետագայում պարզվեց բոլորովին այլ իրավական գործընթաց է ընթանում»։
Նշենք, որ մի քանի միլիոն դոլար բյուջե ունեցող մրցույթը հայտարարվել էր մայիսին, և պահանջներին բավարարել էր միայն ռուսական ORSIS ընկերությունը։ Ավելի ուշ պարզվել էր, որ մրցույթն չեղարկվել է։ ORSIS-ն էլ դիմել է դատարան։ Պաշտպանության նախարարությունից հաստատել էին ու բացատրել, որ ընկերությունը պահանջվող փաստաթղթեր չի ներկայացրել:
Նշենք, որ քիչ առաջ ռուսական ԶԼՄ-երը տարածեցին տեղեկություն, ըստ որի, Ռուսաստանը բողոքի նոտա կհղի Հայաստանին՝ զենքի մատակարարման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է ռուսական ORSIS ընկերությունը («Promtehnologii» խմբի անդամ) և պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին կխնդրի կարգավորել այս իրավիճակը։
2019-ի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ զենքի մատակարարման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է ռուսական ընկերությունը, Հայաստանում հարուցվել է քրեական գործ՝ «ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք» հոդվածով: Նշվում էր, որ մայիսին հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հայտարարեց մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթ: Առաջադրված պահանջներին կարողացավ համապատասխանել միայն ռուսական ORSIS ընկերությունը:
Ըստ իրավիճակին ծանոթ գործակալության աղբյուրի՝ նոտան արդեն հասել է Արտաքին գործերի նախարարություն և շուտով դիվանագիտական ​​ուղիներով կփոխանցվի հայկական կողմին:
Գրության մեջ, որը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Օլեգ Ռյազանցևի կողմից և ուղղված ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին, ասվում է, որ ORSIS-ի մասնակցության հայտը մրցույթին «առանց հիմնավոր պատճառների» մերժվել է, իսկ ընկերությունն «առանց հիմնավորումների ընդգրկվել է ՀՀ ԶՈՒ անազնիվ մատակարարների ցուցակում»:
Փաստաթղթից նաև հետևում է, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը «ապօրինի դիմել է բանկին՝ պահանջելով վճարել  մրցույթին մասնակցելու համար բանկային երաշխիք», թեպետ օրենքով ընկերությունը պարտավոր էր այդպիսի փոխհատուցում վճարել, եթե նա շահեր մրցույթում, բայց հրաժարվել է ստորագրել պայմանագիրը:
«Խնդրում եմ դիտարկել առկա իրավիճակը և հանձնարարականներ տալ այն լուծելու ուղղությամբ», - ասվում է փաստաթղթում:

Минобороны Армении прокомментировало сообщения российских СМИ о ноте, адресованной оборонному ведомству РА
Те, кто распространил информацию о ноте протеста с российской стороны Минобороны Армении перепутали практически все, заявил в беседе с PrimeNews пресс-секретарь МО РА Арцрун Ованнисян, комментируя распространенную российскими СМИ информацию о том, что Россия направила ноту оборонному ведомству на основании жалобы российской компании ORSIS о том, что ее "незаконно лишили права на участие в тендере МО РА".
"Ноты протеста, как правило, так не пишутся, в ноте протеста не просят решить проблему и понять детали ситуации", - добавил пресс-секретарь МО, выразив сожаление, что тема продолжает спекулироваться  «со ссылкой на анонимные источники, приправленные непонятными объяснениями»․
В то же время он воздержался от озвучивания оценок по этому вопросу, пока идет правовой процесс. Ованнисян выразил сожаление, что из-за различных спекуляций эта тема изначально была неправильно освещена: «Распространились заявления о том, что возбуждено уголовное дело, в дальнейшем выяснилось, что идет совершенно иной правовой процесс»,- заметил он, добавив, что головной офис компании ORSIS в России и армянский ее филиал совершенно разные юридические организации.
Отметим, что конкурс с бюджетом в несколько миллионов долларов был объявлен в мае, и требования удовлетворила только российская компания ORSIS. Позже выяснилось, что конкурс был отменен. ORSIS  в связи с этим обратился в суд. В Министерстве обороны объяснили сложившуюся ситуацию тем, что компания не представила требуемых документов.
Отметим, что российские СМИ распространили информацию о том, что Россия направит ноту протеста Армении из-за срыва тендера на поставку оружия, в котором приняла участие российская компания ORSIS (член группы«Promtehnologii») и попросит министра обороны Давида Тонояна урегулировать эту ситуацию.
В августе 2019 года стало известно, что из-за срыва тендера на поставку оружия, в котором участвовала российская компания, в Армении было возбуждено уголовное дело по статье «небрежное отношение к службе».
Согласно источнику РИА, нота уже дошла до Министерства иностранных дел и вскоре будет передана армянской стороне по дипломатическим каналам.
В письме, подписанном 22 октября 2019 года заместителем министра промышленности и торговли РФ Олегом Рязанцевым и адресованном министру обороны Армении Давиду Тонояну, говорится, что заявка на участие ORSIS в конкурсе «без обоснованных причин» была отклонена, а компания «без обоснований была включена в список нечестных поставщиков ВС Армении».
Из документа также следует, что Министерство обороны Армении «незаконно обратилось в банк с требованием выплатить банковскую гарантию для участия в тендере», хотя по закону компания обязана была выплатить такую компенсацию, если бы она выиграла тендер, но отказалась подписывать договор.