Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ
Հայաստանում նախատեսվում է 2021 թ. օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը անցկացնել պահեստազորայինների վարժական հավաքներ և ռազմատրանսպորտային պարտակա­նություններ ունեցող մարմիններից ներգրավել տրանսպոր­տային միջոցներ:
Որոշման նախագիծը հրապարակվել է e-draft.am կայքում:
Ղեկավարվելով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասով` Կառավարությունը որոշում է հայտարարել պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպա­յական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ` երեք ամիս ժամկետով` 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը:
Վարժական հավաքներին կներգրավեն ընդհանուր մինչև 2169 քաղաքացու, որոնցից 1164-ը՝ շարքային կազմի, 254-ը` ենթասպայական կազմի, 751-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ՝ մոտոհրաձգային, հրթիռահրետանային, կապի, հետախուզական, ինժեներական մասնագիտություններով:
Վարժական հավաքների ապահովման համար՝ երեք ամիս ժամկետով` 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը, ռազմատրանսպորտային պարտակա­նություններ ունեցող մարմիններից կներգրավվի ընդհանուր մինչև 110 միավոր տրանս­պորտային միջոց՝ համաձայն հավելվածի:
Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործման և վերապատրաստման, նրանց հետ կնքված պայմանագրի համաձայն ըստ անհրաժեշտության մարտական հերթապահության ներգրավման նպատակով:
«ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ ապահովել վարժական հավաքներին ներգրավվող պահեստազորայինների բուժհետա­զոտումը ըստ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանումների: Թույլատրել ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ վարժական հավաքների անցկացման ժամկետում անհրաժեշտությունը վերանալու դեպքում վարժական հավաքներին ներգրավված քաղա­քա­ցիներին ժամկետից շուտ արձակել պահեստազոր, իսկ ներգրավված տրանսպորտային միջոցները վերադարձնել ռազմա­տրանսպորտային պարտակա­նություններ ունեցող համապատասխան մարմիններին»,- ասված է նախագծի տեքստում:

Тренировочные сборы продолжительностью в 3 месяца: Минобороны Армении планирует привлечь 2169 граждан
Министерство обороны предлагает с 25 августа по 25 ноября 2021 года с привлечением 2169 граждан РА провести тренировочные сборы резервистов.
Об этом говорится в проекте решения правительства, представленном Министерством обороны в системе e-draft. Согласно проекту, из привлеченных к сбору 2169 граждан 1164 будут из рядового состава, 254 - офицерского состава, 751 - офицерского состава мотострелковых, ракетно-артиллерийских, связных, разведывательных и инженерных войск. Для обеспечения тренировочных сборов предлагается привлечь в общей сложности до 110 единиц транспортных средств.
В связи с принятием проекта решения возникает необходимость в дополнительных расходах в размере более 3 млрд драмов. В проекте говорится, что учебные сборы объявляются с целью усовершенствования и переподготовки военных навыков резервистов, привлечения их к боевому дежурству по мере необходимости согласно заключенному с ними договору.
«Учитывая то обстоятельство, что в Вооруженных силах необходимо иметь боеспособные подразделения с высокой профессиональной подготовкой и военнообязанными резервистами, а также транспортными средствами, целесообразно включение резервистов в учебные сборы с привлечением к боевому дежурству, а для обеспечения учебных сборов - привлечение транспортных средств из органов, имеющих военно-транспортные обязанности. Этот процесс будет носить продолжительный характер», - говорится в обосновании проекта.
Ранее правительство представило на общественное обсуждение проект решения, согласно которому с 15 сентября по 15 декабря в Армении планируется объявить учебные сборы. Кроме того, на прошлой неделе МО предложило увеличить в структуре Генерального штаба Вооруженных сил командование территориальных сил обороны и резервных сил.