Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ դեսպանին ներկայացրել է զինված ուժերում COVID-19-ի դեմ պայքարի և տարածման կանխարգելման միջոցառումները
Հուլիսի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. տիկին Լին Թրեյսիին: Այս մասին տեղեկացնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Ամփոփվել են նախկինում իրականացված միջոցառումները, ուսումնասիրվել են համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պայմաններում համագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Քննարկվել է նաև միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման առաքելություններին Հայաստանի շարունակական մասնակցության, ստեղծված իրավիճակում հերթափոխների իրականացման ընթացքը։
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է զինված ուժերում COVID-19-ի դեմ պայքարի և տարածման կանխարգելման միջոցառումները, ինչպես նաև համավարակի պայմաններում ամառային զորակոչի կազմակերպման ընթացը։
Տիկին դեսպանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին և քննարկել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների փոխադարձ շահերին ու մտահոգություններին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Вопросы армяно-американского сотрудничества в оборонной сфере обсудили посол США в РА и министр обороны Армении
7 июля министр обороны РА Давид Тоноян принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Армении Лин Трейси.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-американского двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Были подведены итоги проведенных ранее мероприятий, изучены возможности реализации программ сотрудничества в условиях ограничений, обусловленных эпидемией.
Был также обсужден процесс последовательного участия Армении в миссиях по сохранению международного мира и стабильности в сложившейся ситуации.
Министр обороны представил мероприятия по предотвращению распространения и борьбы с COVID-19 в Вооруженных силах, а также ход организации летнего призыва в условиях эпидемии.
Трейси, в свою очередь, выразила удовлетворение встречей с министром и обсуждением вопросов, касающиеся взаимных интересов Армении и Соединенных Штатов.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями также по вопросам региональной безопасности и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.