Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի իրական նպատակն Արցախի ժողովրդի ոչնչացումն է. Հայտարարություն
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
«Չդադարեցնելով ռազմական նպատակներին հասնելու անհաջող փորձերն ու կրելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի լուրջ կորուստներ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ Թուրքիայի անմիջական վերահսկողության և կառավարման ներքո, սրընթաց աճող ինտենսիվությամբ շարունակում են հարձակումները Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա: Ստեփանակերտը, Շուշին, Մարտակերտը, Մարտունին, Հադրութը և հանրապետության այլ բնակավայրեր գտնվում են հրթիռա-ռմբային զանգվածային հարձակումների տակ:
Խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական օբյեկտների վրա անդադար հարձակումները ոչ մի կասկած չեն թողնում, որ Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալների աջակցությամբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի իրական նպատակը Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ոչնչացումն է՝ որպես Հայոց ցեղասպանության քաղաքականության շարունակություն:
Ընդգծում ենք, որ հանցավոր եռակողմ դաշինքին ռազմական աջակցություն ցուցաբերող երկրները, մասնավորապես՝ նրանք, ովքեր հարձակողական զենք և զինամթերք են տրամադրում, որոնցով թիրախավորվում են խաղաղ բնակչությունն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, անկասկած իրենց բաժին պատասխանատվությունն են կրում մարդկության դեմ շարունակվող հանցագործության համար: Մասնավորապես՝ աղաղակող փաստ է, որ զենքի մատակարարումն իրականացվում է ընդլայնվող ռազմական ագրեսիայի պայմաններում, երբ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը դատապարտում է ուժի կիրառումը և կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
Կոչ ենք անում համապատասխան երկրների կառավարություններին դադարեցնել վտարյալ պետությունների և միջազգային ահաբեկչության կողմից Արցախի դեմ իրականացվող ագրեսիայի սնուցումը, դադարեցնել զենքի մատակարարումը հանցավոր եռակողմ դաշինքին, ինչպես նաև չտրամադրել իրենց տարածքն ու օդային տարածությունը՝ Ադրբեջան և Թուրքիա ռազմական մատակարարումներ իրականացնելու համար:
Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, ինչը թույլ կտա վերացնել Արցախի ժողովրդի գլխին կախված էքզիստենցիալ վտանգը, վերջ տալ Արցախի դեմ անմարդկային ագրեսիային և վերականգնել երկարաժամկետ խաղաղությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում», - ասված է հայտարարությունում։

Истинная цель развязанной Турцией и Азербайджаном агрессивной войны - уничтожение народа Арцаха: заявление МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением, в котором подчеркнуло, что истинная цель развязанной Турцией и Азербайджаном агрессивной войны - уничтожение народа Арцаха.
«Не прекращая неудачных попыток достижения военных целей и неся серьезные потери в живой силе и военной технике, Вооруженные Силы Азербайджана под непосредственным контролем и управлением Турции со стремительно растущей интенсивностью продолжают нападения на мирное население и гражданские инфраструктуры Республики Арцах.
Непрекращающиеся нападения на мирное население и гражданские объекты не оставляют никаких сомнений в том, что истинной целью развязанной Турцией и Азербайджаном при поддержке боевиков террористических организаций с Ближнего Востока агрессивной войны является уничтожение народа Республики Арцах как продолжение политики геноцида армян.
В частности, вопиющий факт того, что поставки оружия осуществляются в условиях расширяющейся военной агрессии, когда весь цивилизованный мир осуждает применение силы и призывает к немедленному прекращению военных действий, должен быть строго осужден.
Призываем правительства соответствующих стран прекратить подпитывание агрессии против Арцаха, прекратить поставки оружия в преступному союзу, а также не предоставлять свою территорию и воздушное пространство для осуществления военных поставок в Азербайджан и Турцию.
Мы еще раз призываем международное сообщество признать независимость Республики Арцах, что позволит устранить экзистенциальную угрозу, нависшую над народом Арцаха, положить конец бесчеловечной агрессии против республики и восстановить долгосрочный мир и стабильность в регионе Южного Кавказа», - говорится в заявлении.