Ռուս խաղաղապահների՝ Արցախում տեղակայման պայմանագիրը մեծագույն հավանականությամբ կերկարացվի նաև հինգ տարի հետո. ԱՀ ԱԳ նախարար
Ռուս խաղաղապահների Արցախում տեղակայման պայմանագիրը մեծագույն հավանականությամբ կերկարացվի նաև հինգ տարի հետո: Նման կարծիք InfoPort.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
«Ռուս խաղաղապահները ինչի ՞ համար են տեղակայված Արցախում` որպեսզի ապահովեն տարածաշրջանային կայունությունը և անվտանգությունը: Քանի դեռ խնդիրը կարգավորված չէ, տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության մասին խոսել չի կարելի, դա տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ խնդիրը համապարփակ կլուծվի, իսկ համապարփակ լուծում` նշանակում է կարգավիճակի հարցի վերջնական ամրագրում: Կկարողանանք մենք հինգ տարի հետո հասնել դրան` ես կարծում եմ, ոչ` հաշվի առնելով Ադրբեջանի մաքսիմալիստական նկրտումները Արցախի կարգավիճակի հարցում, իսկ այդ նկրտումների իրականացմանը Բաքուն երբեք չի հասնի` Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում: Հաշվի առնելով այս իրողությունները` ես չեմ կարծում, որ հինգ տարի հետո խաղաղապահների առկայության անհրաժեշտությունը կվերանա: Ուստի հակված եմ մտածել, որ պայմանագիրը կերկարացվի»,- պարզաբանեց նա:
Միևնույն ժամանակ Բաբայանը վստահեցրեց, որ խաղաղապահների տեղակայումը հնարավորություն կտա հաստատել Արցախում տևական կայունություն և խաղաղություն, քանզի Ադրբեջանը չի հանդգնի անտեսելով նրանց առկայությունը, հարձակվել Արցախի վրա` դա կնշանակի, որ Բաքուն մարտահրավեր է նետում Մոսկվային` իսկ նա չի հանդգնի գնալ այդ քայլին: Այս առումով, ըստ նախարարի, խաղաղապահների առկայությունը գրեթե զրոյի է հավասարեցնում երկկողմանի պատերազմի հնարավորությունը:
«Այլ հարց, որ չի կարելի բացառել աշխարհաքաղաքական շահերի բախման հետևանքով գլոբալ պատերազմի հավանականությունը, որը կարող է ներառել տարածաշրջանի այլ երկրներ և չշրջանցել նաև մեզ, բայց այդ դեպքում իրավիճակի զարգացումները արդեն մեզանից կախված չեն լինի»,- նշեց նախարարը:

Договор о размещении российских миротворцев в Арцахе с большой вероятностью будет продлен и через пять лет: Министр иностранных дел Республики Арцах
Договор о размещении российских миротворцев в Арцахе с большой вероятностью будет продлен и через пять лет. Такое мнение в беседе с InfoPort.am выразил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
«Для чего российские миротворцы дислоцированы в Арцахе - чтобы обеспечить региональную стабильность и безопасность. Пока конфликт не урегулирован, говорить о стабильности и мире в регионе нельзя, это произойдет тогда, когда проблема будет комплексно разрешена, а всеобъемлющее решение означает окончательное закрепление статуса Арцаха. Сможем ли мы достичь этого через пять лет, думаю, нет, учитывая максималистские амбиции Азербайджана в вопросе статуса Арцаха, а реализации этих амбиций Баку никогда не достигнет - Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. Учитывая эти реалии, не думаю, что императив наличия миротворцев в регионе исчезнет через пять лет. Поэтому я склонен думать, что договор о дислокации российского миротворческого контингента в Арцахе будет продлен и через пять лет»,- объяснил министр.
В то же время Бабаян заверил, что наличие миротворцев в регионе даст возможность установить в Арцахе долгосрочную стабильность и мир, поскольку Азербайджан не осмелится, игнорируя их фактор, напасть на Арцах, это будет означать, что Баку бросает вызов Москве, а он не осмелится пойти на этот шаг.
"Другой вопрос, что нельзя исключить вероятность глобальной войны на стыке интересов геополитических игроков, которая может затронуть многие страны и не обойти и нас, но в этом случае развитие ситуации уже не будет зависеть от нас", - резюмировал министр.