Ռուբեն Վարդանյանի հրատապ հայտարարությունը․ նա դիմում է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին (տեսանյութ)
Գործարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր կոչով դիմել է ղարաբաղյան հակամարտության մասնակիցներին, Ռուսաստանին եւ միջազգային հանրությանը:
Դիմելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ՝ Նա ասել է, որ միշտ փորձել է լինել Ռուսաստանի լավ քաղաքացի, բայց այսօր աշխարհը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին. «Այսօր ես դիմում եմ ձեզ, այս գործընթացին մասնակցելը սկզբունքային է բոլոր ռուսաստանցիների, ոչ հայերի համար, որովհետև սա դանդաղ գործողության ական է, և եթե այն պայթի, այն կպայթի Ռուսաստանում։ Ռուսաստանը կարող է հզոր երկիր լինել միայն հզոր դաշնակիցների առկայության դեպքում, մի ոչնչացրեք ձեր վերջին դաշնակիցներին, այնպես մի արեք, որ ոչ ոք այլևս չհավատա, որ Ռուսաստանի հետ կարելի է ուժեղ և կայուն լինել" ։
Դիմելով միջազգային հանրությանը ՝ նա ասել է. " Հենց այսօր Արցախում է որոշվում տարածաշրջանի ապագան։ Եթե համաշխարհային հանրությունը հերթական անգամ անտեսի փոքր ժողովրդի խնդիրը, այն փոթորիկ կստանա, որը շատ երկրներ կքանդի։ Դուք պետք է ամեն ինչ անեք, որպեսզի դադարեցնեք այս պատերազմը, դուք դա չեք անում, իսկ դա կարելի է անել":
Դիմելով Հայաստանի իշխանություններին ՝ Վարդանյանը կոչ արեց մի կողմ թողնել անձնական ամբիցիաները եւ համախմբվել ։ "Անհրաժեշտ է համախմբել բոլոր ուժերը խաղաղության հասնելու համար։ Հիմա ներքին թշնամանքի ժամանակը չէ, հիմա կոնսոլիդացիայի ժամանակն է", - ասել է նա։
"Ուզում եմ դիմել Վրաստանին. իմ երակներում վրացական արյուն է հոսում, և ես շատ հպարտ եմ դրանով։ Մի արեք այնպես, որ ամաչեք։ Սարսափելի է տեսնել, թե ինչպես եք ինքներդ ձեզ դավաճանում", - հայտարարել է Վարդանյանը:
Դիմելով ադրբեջանցիներին ՝ նա նկատել է, որ հարևանները պետք է սովորեն միասին ապրել, բայց յուրաքանչյուր մահ հեռացնում է այդ հնարավորությունը։ "Մենք պետք է ատելություն սերմանենք", - հայտարարել է նա։
"Վերջում դիմում եմ իմ ժողովրդին, ես հպարտ եմ, որ հայ եմ, հպարտ եմ, որ մենք անհնարինն ենք անում։ Դա երջանկություն է ՝ զգալ սեփական ժողովրդի ուժը Նման պահերին։ Շնորհակալ եմ ձեզ", - ամփոփել է գործարարը։

Рубен Варданян обратился к Путину: не уничтожайте своих последних союзников
Предприниматель Рубен Варданян сегодня с призывом обратился к участника карабахского конфликта, к России и международному сообществу.
Обращаясь к российскому лидеру Владимиру Путину, он сказал, что всегда пытался быть хорошим гражданином России, но сегодня мир стоит на грани гуманитарной катастрофы: «Это не война между Арменией и Азербайджаном, это намного серьезнее. Сегодня я обращаюсь к вам, участие в этом процессе является принципиальным для всех россиян, не для армян, потому что эта мина замедленного действия, и если она взорвется, она взорвется в России.
Россия может быть мощной страной только при наличии мощных союзников, не уничтожайте своих последних союзников, не делайте так, чтобы никто уже не верил, что с Россией можно быть сильной и стабильной».
Обращаясь к международному сообществу, он заявил: «Именно сегодня в Арцахе решается будущее мира. Если мировое сообщество в очередной раз проигнорирует проблему небольшого народа, оно получит бурю, которая снесет много стран. Вы должны сделать все, чтобы остановить эту войны, вы этого не делаете, а это можно сделать».
Обращаясь к властям Армении, Варданян призвал оставить в стороне личные амбиции и консолидироваться. «Необходимо сплотить все силы для достижения мира. Сейчас не время внутренних разборок, сейчас время консолидации»,- заявил он.
«Хочу обратиться к Грузии - в моих жилах течет грузинская кровь, которой я очень горжусь. Не делайте так, чтоб вам было стыдно. Страшно смотреть, как вы предаете сами себя», - заявил Варданян.
Обращаясь к азербайджанцам, он заметил, что соседи должны научиться жить вместе, но каждая смерть отдаляет эту возможность. «Нам надо изживать ненависть»,- заявил он.
«В конце я обращаюсь к своему народу, я горжусь, что я армянин, я горд, что мы делаем невозможное. Это самое главное счастье - чувствовать силу своего народа в такие моменты. Спасибо я с вами»,- резюмировал предприниматель.