Փաշինյանն ու Բլինքենը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ քայլերը
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում հաստատված իրադրությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ քայլերին, ներառյալ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության անհրաժեշտությանը՝ միջազգային ներգրավմամբ:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի խորացմանը և այն հաղթահարելու անհրաժեշտ քայլերին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման ուղղությամբ հետևողական ջանքերի անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с государственным секретарем США Энтони Блинкеном.
Собеседники коснулись сложившейся в регионе ситуации, текущих переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, а также необходимых шагов по обеспечению прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, в том числе необходимости диалога Баку-Степанакерт с международным участием.
Премьер-министр Пашинян коснулся углубления гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и необходимых шагов по его преодолению.
Собеседники подчеркнули необходимость последовательных усилий по обеспечению стабильности и мира в регионе.