Միրզոյանը Պորտուգալիայի իր գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախում ժամ առ ժամ վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
Օգոստոսի 21-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Պորտուգալիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ։
Ի շարունակություն հուլիսին Լիսաբոնում պաշտոնական այցի շրջանակներում երկու նախարարների քննարկումներին` նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ժամ առ ժամ վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է հատկապես խոցելի խմբերի՝ երեխաների, կանանց, տարեցների համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, ինչպես նաև սննդի և դեղորայքի սուր պակասը:
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 16-ի քննարկմանը՝ ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի վերաբացման վերաբերյալ, այդ թվում՝ ԵՄ կողմից հնչած ուղերձների կյանքի կոչման հրատապությունը: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ հակառակ դեպքում իրավիճակը մոտ է իրական հումանիտար աղետի վերածվելուն:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև հարաբերությունների երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հարցերի, մասնավորապես ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը:

Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Португальской Республики Жоао Гомешем Кравиньо
21 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Португальской Республики Жоао Гомешем Кравиньо.
В продолжение обсуждений двух министров в рамках официального визита в Лиссабон, состоявшегося в июле прошлого года, министр Мирзоян проинформировал своего коллегу о подробностях ежечасно усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян особо отметил крайне тяжелые условия особенно для уязвимых категорий населения: детей, женщин, пожилых людей, подчеркнув острую нехватку продуктов питания и медикаментов.
Стороны коснулись обсуждения в Совете Безопасности ООН, состоявшегося 16 августа. Была подчеркнута безотлагательная необходимость претворения в жизнь обращений международных партнеров, в том числе ЕС и возобновления функционирования Лачинского коридора в соотвествии с решениями Международного Суда. Арарат Мирзоян подчеркнул, что в противном случае ситуация в Нагорном Карабахе находится на грани превращения в настоящую гуманитарную катастрофу.
Была также затронута двусторонняя повестка отношений между Арменией и Португалией, а также вопросы сотрудничества между Арменией и ЕС, в частности, деятельность гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении.