Շոշի դպրոցի և մանկապարտեզի տարածքում պետք է սահմանել հերթապահություն. Արցախի ՄԻՊ
Փետրվարի 11-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, ՄԻՊ ժամանակավոր փոխարինող Արսեն Սառաջյանի գլխավորությամբ, այցելել է Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ՝ համայնքում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին ծանոթանալու և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը գնահատելու նպատակով:
Այցի ընթացքում համայնքի ղեկավարը հայտնել, որ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ բնակիչներին համայնք վերադառնալու ուղղությամբ, գյուղում վերականգնվել են բոլոր ենթակառուցվածքները, վերադարձել է բնակչության կեսից ավելին: Պատերազմական գործողությունների հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցել համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքների մեծ մասը, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում համայնքում բնակչության զբաղվածության առումով: Համայնքի տարածքում կատարվում են ականազերծման աշխատանքներ, բնակչության շրջանում տարվում են իրազեկման միջոցառումներ կյանքին և առողջությանը սպառնացող պայթուցիկ նյութերի հետ շփումից խուսափելու ուղղությամբ:
Հունվարի 11-ից գործում է դպրոցը, իսկ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերսկսելու է աշխատանքները նաև մանկապարտեզը: Հանրային մտահոգություններ էին բարձրացվել երեխաների՝ դպրոց հաճախելու անվտանգության հետ կապված, քանի որ այն գտնվում է Կարմիր Շուկա-Շոշ ճանապարհի մերձակա տարածքում, և դպրոց հասնելու համար երեխաները պետք է անցնեն ճանապարհը, որով ժամանակ առ ժամանակ իրականացվում է ադրբեջանական շարասյուների տարանցումը: ՄԻՊ աշխատակազմը տեղում ծանոթացել է բարձրացված խնդրին և ականատես եղել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ադրբեջանական շարասյուների տարանցմանը:
Չնայած երեխաների դպրոց հաճախումը կազմակերպվում է ԱՀ ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ, այնուամենայնիվ երեխաների անվտանգությունն առավել վերահսկելի դարձնելու նպատակով առկա է օբյեկտիվ անհրաժեշտություն դպրոցի և մանկապարտեզի հարակից տարածքում պարեկային հերթապահություն սահմանելու: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ կարևորվել է համայքում գիշերային լուսավորության համակարգի շուտափույթ ներդրումը:

Сотрудники офиса Защитника прав человека посетили село Шош
Офис Защитника прав человека Республики Арцах во главе с временным заместителем Защитника прав человека Арсеном Сараджяном посетил село Шош Аскеранского района, чтобы ознакомиться с проводимой работой по восстановлению нормальной жизни в общине и оценить степень защиты прав граждан.
В ходе визита глава общины сообщил, что ведутся необходимые работы по возвращению жителей в общину, в селе восстановлена вся инфраструктура, вернулось более половины населения. В результате боевых действий большая часть сельскохозяйственных территорий общины перешла под контроль Азербайджана, что создает серьезные проблемы для населения общины.
В населенных пунктах ведутся работы по разминированию, принимаются меры по информированию населения во избежание контакта с взрывчатыми веществами, угрожающими жизни и здоровью. Школа работает с 11 января, а на следующей неделе также возобновит работу детский сад. Общественность выражала обеспокоенность по поводу безопасности детей, посещающих школу, так как она расположена недалеко от дороги Красный Базар-Шош, и детям приходится переходить дорогу, чтобы добраться до школы, которую иногда пересекают азербайджанские колонны.
Аппарат Защитника прав человека ознакомился с вопросом на месте и стал свидетелем транзита азербайджанских конвоев в сопровождении российских миротворцев. Не смотря на то, что посещение детей в школу организововается сотрудниками полиции Республики Арцах, существует объективная необходимость установить патруль поблизости школы и детского сада, чтобы сделать безопасность детей более контролируемой. В целях безопасности, также обсудили вопрос ускорения работы системы ночного освещения общины.