Մենք պատմական պարտավորություն ունենք՝ ապրել ու արարել մեր սեփական հայրենիքում, կերտել Արցախի Հանրապետությունը. Արցախի նախագահի ուղերձը
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ
Սեպտեմբերի 2-ը կարևորագույն օր է մեր կյանքում: Երեսուն տարի առաջ Ստեփանակերտում գումարված՝ ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Պետականաշինության ճանապարհին մենք մեծ ձեռքբերումներ ու կորուստներ ենք ունեցել:
Խոնարհվում եմ հանուն հայրենիքի ընկած նահատակների հիշատակի առջև: Անդառնալի են մարդկային կորուստները, միևնույն ժամանակ՝ պարտավորեցնող: Մենք պատմական պարտավորություն ունենք՝ ապրել ու արարել մեր սեփական հայրենիքում, կերտել Արցախի Հանրապետությունը՝ առաջնորդվելով մեր ազգային արժեքներով և միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքներով:

На нас лежит историческая ответственность: жить и созидать на своей собственной родине, создавать Республику Арцах։ Араик Арутюнян
Президент Арцаха Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю 30-летия Независимости Республики.
2 сентября – важнейший день в нашей жизни. На совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов, созванной 30 лет в Степанакерте, была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. На пути государственного строительства у нас были достижения и потери.
Преклоняю голову перед памятью всех погибших за Родину. Человеческие потери невосполнимы, но при этом обязывающие. На нас лежит историческая ответственность: жить и созидать на своей собственной родине, создавать Республику Арцах, руководствуясь нашими национальными ценностями и международно признанными правами.